CHP’li yöneticiler ile belediye başkanları Bursa’da erke ve iklimi konuştu

CHP’nin “Sürdürülebilir Erke ve İklim Gösteri Planları Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Bursa’da gerçekleştirildi.

Partinin Yerel Yönetimlerden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’ndeki etkinliğin açılışında, iklim kriziyle ilişik eskiden neler kaybettiklerini düşündüklerinde durumun vehametini gördüklerini söyledi.

Tüketimin arttığını dile getiren Torun, “Vaktiyle uygulayım bilimi bu kadar gelişmiş değildi. Bu kadar fazla tüketmiyorduk. Bu kadar elbise dahi tüketmiyorduk. Araçlar bu büyüklüğünde fazla değildi yani doğayı kirletecek olan susturucu gazı de bu büyüklüğünde yoktu. Düşündüğümüzde esasta vaktiyle elan bile mutluyduk ama yaşam konforumuz arttıkça maalesef bedeli de sorumluluğu de henüz çok artmaya başladı.” dedi.

Torun, parçalanmamış bu konuları ele alacakları bire bir ekincilik çalıştayı gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Belediyelerinin akman erke yapmak üzere ağır sıklet himmet gösterdiğini tamlayan Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl haziran ayında Tümen Meclisimizde, Domestik Yönetimler Siyaset Belgemizi akseptans ettik ve o belgemizde dahi sürdürülebilir mülki idare başlıklı benzeri rapor ortaya koyduk. Burada bile esasta arz oylumlu konulardan biri mülki idare hizmetlerinin sürdürülebilir kılınması maddesiydi. Üç maddeden biri buydu ve burada da üç ast başlıkta bile bunu topladık. Mekân, yerli kalkınma ve akıllı şehirler, bu bizim vizyonumuz. Şu anda kullanılmamış bir yerli yönetimler yasası için da korkulu tıpkı himmet içindeyiz.”

Huy Hakları ve Çevreden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Mehabetli Öztunç ise dünyada yaşanan besin krizinin da iklim kaynaklı bir kriz olduğunu vurguladı.

Orman yangınlarının iklim krizi zımnında arttığına dikkati çekici Öztunç, “Orman yangınları şişman oranda koca tarafından yaşanıyor ama sonuç iki yıldır, hele geçtiğimiz sene Antalya’de ve Marmaris’te yaşanan yangınların Akdeniz çanağında bulunan ülkemizde toptan ısınmadan kaynaklandığı, sıska gelgel, nemsiz albeni, sıcaklar bundan kaynaklandığı bilim insanları marifetiyle dahi anlatılıyor. Mecmu bunlar insanoğlunun yaşamını aksi etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztunç, iktidara gelmeleri halinde yer, abuhava değişikliği ve kent konularında ayrı bakanlıklar kuracaklarını, tarım ve ormanı dahi birbirinden ayıracaklarını kaydetti.

Kahramanmaraşlı olduğunu hatırlatan Öztunç, “Afşin- Elbistan Isıl Santrali var Elbistan’de. Bildiğiniz insanoğlunun üzerine acı saçılıyor. Bildiğiniz bütün yağıyor. Dünyanın hiçbir yerinde yoktur yağız kar ama Afşin’de kar siyah yağar. Bu bile abuhava krizinin sebeplerinden biridir aha. İnşallah iktidara geldiğimizde Türkiye’birlikte kasaba sorunlarının çözüme ulaşacağını öngörüyoruz.” sözlerini harcama etti.

“Üniversite-endüstri teşrikimesai da serencam aşama mehabetli”

Enerji ve Enfrastrüktür Projelerinden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Atak üstelik dünyanın erke ve abuhava konularını tartıştığını belirtti.

Nilüfer ilçesinde erke kooperatifi kurduklarını aktaran Akın, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de hem balaban benzeri erke krizi hem da abuhava krizi ve pahalılıkla karşı karşıyayız. Elbette yaşanabilir benzeri acun için hem enerjide hem birlikte tarımda sürdürülebilirlik kayıt. Bunu da bittabi yapıyoruz? Cumhuriyet Altını Umum Partisinin sürdürülebilir politikalarıyla. Size şurası net yerine söyleyeyim. Saf, yenilenebilir enerjiyle, gıdayla, tarımla ve iklim krizinden kurtulan benzeri Türkiye’yi sağlamak üzere biz arkadaşlarımızla alay malay hazırız. Şu anda Rusya ve Ukrayna arasında tıpkısı cenk var maalesef. Fakat buna rağmen bilcümle dünya ülkeleri hele Avrupa ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı’na erbap çıkıyor.”

Enerji verimliliği üzerine icraat yaptıklarını bildiren Akış, bu konuda zat belediyelerinin projeler ürettiğini anlattı.

Eğitim Politikalarından Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Lale Karabıyık ise kalkınma stratejileri konusunda çalışmaları olduğu bilgisini verdi.

Sürdürülebilirliğin genişlik mefret aşamasında bozulmamış erke ve iklim eylemleri konularına kayran verdiklerine değinen Karabıyık, “Bu süreç zarfında Cumhuriyet Altını Halk Partili belediyelerimizin çok şişman sorumlulukları var ve bu sorumlulukların farkında yerine belediyelerimiz son aşama makro çalışmalar yapıyor. Darülfünun-uran iş birliği bile son aşama yetişkin. Çalışmalara ışık tutulacaksa hem evcil yönetimler hem de üniversiteler bu çalışmalara yardım fethetmek durumundalar.” diyerek konuştu.

CHP Bursa milletvekillerinin üstelik katılımcılara seslendiği izlence, belediye başkanlarının sunumlarına vadi sunulan oturumlarla devam etti.Share: