Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Şişko Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında bire bir araya geldiği mekanların parçalanmamış meselelerinin mehabet gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal benzeri bina kuracaklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız öz bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara kapalı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Odalık Dergahı’nda planlı Cemevleri Esas Atma ve Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi sıkıntılı yerine seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken takviye etmek, adalet hepten ayrımsız nizama sarmak amacıyla savaş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara büyüklüğünde vatanı tahribe müteveccih gelişigüzel saldırıyı akide ve kararlılıkla bertaraf ederken kişi medeniyetlerinin inşasını dahi bire bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının seçkin köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla din dokunmak dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut bir devamlılık ortamında istiklali koruduklarını, istikballerine eş çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz nişane ve hizmetlerimiz vardır. El Erki ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken bütün alanlardaki sorunları de hal iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman de Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek bakir bire bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin yekpare kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara özel ehemmiyet veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği toptan krizlerin büyüklük üzerindeki zıt etkilerini göğüslerken, ekonomik sıkıntıların kere açtığı kayıpları birlikte acilen telafi ettiklerine meni fail Erdoğan, takkadak bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü arzu ettikleri seviyede sağlayamadıkları gelişigüzel meselenin dahi çözümü amacıyla gösterişli mücahede gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi mülakat edilerek muhataplar biricik yegâne dinlendi”

Reisicumhur Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya yönelik kapsamlı tıpkısı tedarik yaptıklarını belirterek “Firez ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda ölçülü milli bağlantı ve beraberlik çalışması kapsamında 1585 cemevi ülfet edilerek muhataplar bir tane bir tane dinlendi. Valiliklerimiz aracılığıyla çözülebilecek bina, tebeddülat, teshin kabilinden sorunlar için tezelden sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha esaslı çözümler için detaylı çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini sarılmak istediğini rapor eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında benzeri araya geldiği mekanların cemi meselelerinin kerem gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bire bir çatı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız zat bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara tutkun cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden terbiye faaliyetlerine kadar bilcümle icraat, bu kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylelikle cemevlerinin tenvir, içme ve istimal suyu, imal, tamir, bakım giderlerinin karşılanması ve ümran planlarındaki yeriyle ilgilendiren yekpare sorunlar çözülmüş olacaktır. Tıpkısı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi inanç önderlerinden arzu edenlere de bu kurumsal bina bünyesinde grup verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının bildirme önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize berceste olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beher ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her Bir insanımızın inanç ve ibadetten yetişek ve emek hakkına kadar tamlık asıl türe ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye yapmak için aralıksız çalıştık, çalışıyoruz. Akıbet dönemde baştan gündeme gelen bazen tartışmaları bile temel doğruluk ve özgürlüklerle ait reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi kendisine görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara kırnak olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının peşi sıra cemevi açılışı üzere Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni amacıyla Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Okumuş ve Kırklareli’ne deli dolu bağlantı gerçekleştirdi.

İlk olarak, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Hars ve El Birliği Derneği’hangi etken bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonraları Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde tahminî 27 sayı köydeki cemevlerimizin de buyurduğunuz üzere müstacelen serian hep eksiklerini tamamladık.” demesi konusunda, Erdoğan balkı olmasını dilek etti. Daha bilahare kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha sonradan, Erzincan Alevi Kültür Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, kasaba ve peyzaj düzenlemelerinin natamam olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Bitmeme edecek değil mi? Yeşillerin olması daha bambaşka tamam.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tayin edilen tam noksanlıklar giderilmiştir, nesir ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız namına şükranlarımızı arz ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üzerine Erdoğan “Salim olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğine canlı bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Bittabi bu etrafın düzenlenmesine üstelik şu anda tıpkısı çevirici yapılanma edecek.” diye konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Okşayıcı olsun.” ifadesinin peşi sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Ekin ve Dayanışma Derneği’hangi hareketli bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu da izledikten sonradan kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Mir yalnız dediğim gibi burada da belde düzenlemesini, peyzajını falanca de birden halledelim. Oflaz olsun.” dedi.

Erdoğan, henüz bilahare Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Ekin ve Içtimai Dayanışma Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Ege Kültür ve Içtimai Teavün Derneği, Kırklareli Cem Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Okumuş Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim için bekleyen yetkililere seslendi.

Bu eserlerin toplu halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Altın arkadaşlar temel atmaya hazır mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler üstelik tamamıyla atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının ne kadar sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi konusunda, “Bütünü 5 ay diyor. Bire Bir ay de biz artı koyalım. 6 kamer süresince bitecek inşallah.” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, temeller atılırken “Evet Cenabıhak Bismillah” diye, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın birlikte Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, SELIM Öğür Genel Başkanvekili Numan Vareste, DÜRÜST Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Yük, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, YANLIŞSIZ Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çok sayıda Alevi dedesi dahi katıldı.

Törende, Şahkulu Hükümdar Dergahı Dedesi Büyük Doğan eliyle “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Kayran Meşkleri Topluluğu sanatçıları yoluyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Lan Erenler Hatır Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık video izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Padişah Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: