Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’deki kâh alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde gâh taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Resmi Gazete’de vadi kayran Cumhur Reisi kararlarına göre, Sakarya’nın Trap ilçesi Akova, Kocaeli’nin Haliç ilçesi Çamlıtepe ve İzmit ilçesi Yenimahalle (Arızlı), Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hamzafakıhlı, Rize’nin İkizdere ilçesi Diktaş ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Kabakdere mahallelerindeki bazen alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından bir iki olmamak için, devletin hâkimiyet ve tasarrufu altında yahut Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Umumi Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek için tahsis yapılacağı belirtildi.

Rize’nin İyidere ilçesi Gestalt Mahallesi Menderes Caddesi’nde mevcut gâh taşınmazların, kaymakamlık merkezindeki öz yatağının baş döndürücü ve yeğin riskine alın ıslahının yapılması amacıyla İyidere Uray Başkanlığınca çabuk kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Share: