RİZE’ÜSTELIK BU KEZ BILE MİLLET BAHÇESİ İÇİN DENİZ DOLDURULUYOR

KARADENİZ’in yalman ve arızalı yerey yapısı zımnında yapılaşma sorunu yaşanan Rize’de hava meydanı, şehir hastanesi ve geri hizmet liman kabil projelerinin peşi sıra bahir dolgusu yapılarak kazanılacak 600 dönüm alana kavim bahçesi düz yazı edilecek. Bilgi ve kategorik dirim merkezi, kent müzesi ve sosyal teçhizat alanlarının meydan alacağı proje, 1 yılda tamamlanacak. Belediye Başkanı Rahmi Mukavemetli, Çevrecilik açısından yeryüzü tertemiz dolgu olacak proje ile insanlar, beton yığınından kurtulup yeşil alanlarda dolaşabilecek dedi.

Kentte havalimanı, şehir hastanesi ve geri hizmet liman projelerinden bilahare kavim bahçesi da toprak sorunu zımnında deniz dolgusu konusunda düz yazı edilecek. 250 dönümü henüz evvel doldurulan, 350 dönüm daha ilave edilerek kazanılacak 600 dönüm alanda malumat ve açıkça yaşam merkezi, site müzesi, içtimai teçhizat alanları, spor tesisleri, kafeler ve yol yollarından oluşacak budun bahçesi projesi 1 yılda tamamlanacak. Kavim bahçesinin 2 kilometre uzunluğundaki kordonu bile denize akim noktada olacak. Projenin Karadeniz’in münasebetsiz dalgalarından korunması amacıyla 4 metre yükseltilen dolgu alanı önüne numara kıranlar yerleştirilecek.

‘ÇEVRECİLİK AÇISINDAN YERYÜZÜ YAZIKSIZ DOLGU’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Dayanabilen, kentte yerey kıtlığından ufuk 1970’li yıllardan itibaren denizin hane hizip doldurulduğunu belirterek Millet bahçesi olacağı amacıyla çevrecilik açısından sunu yazıksız dolgu olacak proje ile insanlar beton yığınından kurtulup, yeşil alanlarda dolaşabilecek. Sunu önemlisi dahi denize sıfır olması yani denizimizin burada önünde taş yok. Adeta insanlar boğazdaki kordonda yürür kadar 2 kilometrelik hatta denize sıfır yürümüş olacaklar. Bu şekilde bu rekreasyon alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak diye konuştu.

Karadeniz’in kötü dalgalarına karşı tedbir alındığını da tamlayan Kavi, Burada bizi rahatsız eden bahis sıkıntı geldiğinde dalgaların dolguyu fek etmesi. Rize limanı mendireği mahsus bir yere kadar bu dolguyu koruyor. Dalganın bahir altındaki kısmını engellemek üzere yaptığımız 4 metre yüksekliğindeki betonarmenin önünde, denizden 4 metre altında 20-30 metre istikbal kadar giden dalgakıran yapılacak. 600 dönümün üstünde bir alana millet bahçemizi yapacağız. İçerisinde cami, fen merkezi, site müzesi, küşade hayat merkezi, toplumsal teçhizat alanları, kafeteryalar, derrace ve yürüyüş yolları, spor tesisleri olacak. 600 dönümlük alanın tahminî 50 dönümü sınırlı kayran olacak; gerisi hep ile yeşil düzlük kalacak dedi.

Share: