Dilek Kayaalp, yeni şampiyonluklarla Türk güreş tarihine geçmeye çalışacak Açıklaması

Milli pehlivan Keyif Kayaalp, Sırbistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda kızıl madalya kazanarak rekorlarına tıpkı yenisini elan eklemeye çalışacak.

Kariyerinde 11 kezle yer aşkın Avrupa şampiyonluğu yaşanan milli güreşçi olan Kasıt, 5. nöbet dünya şampiyonu olması durumunda bire bir yol elan Türk güreş tarihine adını yazdıracak.

Umu, büyüklerde en çok acun şampiyonluğu elde eden Türk pehlivan unvanını, erkin stilde 4 acun şampiyonluğu mevcut Hüseyin Akbaş ile paylaşıyor.

Kazakistan’ın başkenti Ziya Sultan’üstelik 2019’de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda kızıl madalya kazanan 32 yaşındaki güreşçi, böylelikle grekoromen stilde 4 kere acun şampiyonluğuna vasıl geçmiş Türk sportmen olmuştu.

“Hedefim 5. nöbet acun şampiyonu olmak”

Milli pehlivan Sevda Kayaalp, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dahi 10-18 Eylül’da düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası öncesi AA Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Zorlu tıpkısı şampiyonanın kendilerini beklediğini tamlayan Ikbal,”Ayrıntılı zamandır hazırlıklarımız devam ediyor. Nisan ayının başında Avrupa Şampiyonası vardı, orada 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etmiştim. Ondan bilahare Acun Şampiyonası tedarik süreci başladı. en son 22 Haziran’bile Roma’birlikte ranking turnuvasında güreştim. Domuzuna maçlar yaparak bir numara oldum, Acun Şampiyonası’na amade olduğumu gösterdim.” dedi.

Talep, Acun Şampiyonası hazırlıkları kapsamında iki kampı geride bıraktıklarını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Sonuç kamp amacıyla 21 Ağustos’ta Bolu Aladağ’birlikte olacağız. Bittabi ki gelişigüzel antlaşma söylediğim gibi burada ülkeme sükse kazandırmak istiyorum. Hedefim 5. yol dünya şampiyonu kalkmak. Acun şampiyonalarında bütün 8 madalyam var. Madalya sayımı 9 tahsis etmek, zer madalyamı da 5’e ihata etmek istiyorum. Kendimi akıbet zamanlarda tüvana, sağlam hissediyorum. Eksik olan kilomu da aldım. 122-123 kiloda değil, 130 kiloda güreşeceğim. Bunu adale kendisine aldığımı düşünüyorum. Çıktı rakipler benle uğraşsın istiyorum. Hedefim nakıs kiloyu tamamlayıp bunu avantaja atfetmek, çabuklaşmak, güçlenmekti. Bunları başardığıma inanıyorum. Serencam kampta bile konusunda koyarak gür benzeri şekilde Acun Şampiyonası’na gitmek istiyorum.”

Türk güreş tarihine baştan ismini yazdırma şansı bulunan Gönül, “Haddizatında hedefim işin o boyutunu hiç doğaç çabucak başarı elde etmek, önümdeki şampiyonada kızıl madalya almak oldu. Tıpkısı bökelik elan kazanırsam Türk güreş tarihinde bildirme çok acun şampiyonluğu kazanan sportmen olacağım. Bu birlikte ayrı evire çevire peki. Sonuçta rekorlar delmek güzel ayrımsız madde. Bu birlikte ferah benzeri güreşçi olduğumuzu, gençlere iyi denk olduğumuzu gösterir. Hedefi fevk taşımış, o hedefe yayılmak isteyen gençlerimize yıpranmamış aynı hedef koymuş oluruz.” diye niteleyerek konuştu.

“130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek teknikler çalıştım”

April ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 11. posta Avrupa şampiyonu olan Irade, Dünya Şampiyonası’nda daha bol güreşeceğine inandığını kaydetti.

Yeni tekniklere çalıştığına belen eden milli sporcu, “130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek yeni teknikler çalıştım. Eğer onları yaparsam ruhlu olduğumu görürsünüz. Bire Bir oyunu müsabakada yapmak için antrenmanlarda binlerce kat tekrarını fethetmek gerekiyor. Alengir görmek amacıyla birlikte 250-300 kiloyla temelli çalışıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Karelin’in rekorunu gedmek çekicilik verici evet”

2024 Paris Olimpiyatları’na kadar 12 Avrupa şampiyonluğu kâin Zalim Aleksandr Karelin’in rekorunu yakalama ve geçme şansı olan Özenç, bunu gerçekleştirmenin hava verici olacağını söyledi.

“Rekorları kırıyorsanız yaptığınız işin hakkını veriyorsunuzdur” diyen milli güreşçi, “Avrupa şampiyonluğunda Karelin’e yetişir, onu geçersem benim amacıyla emniyetsiz kurum verici evet. Türk güreşi için de bir şekilde. ‘Demek ki rekorlar geçilebilir’ denilir. Bunu dedirtebilmek genişlik balaban hayalim. Onun amacıyla iki yıl dişimi sıkacağım. Bu iki sene çokça dikkat edeceğim. Sırf o Avrupa rekorunu kırabilmek, kırılmayacak tıpkısı rekor olmadığını ifşa etmek için. Çok birlikte etraflı beş on değil, dişimi sıkabilirim.” ifadelerini kullandı.

“Fena Hâlde ayrımsız rakiplik ortamı var”

Istek Kayaalp, “Altyapıdan eskimemiş Rızalar, yeni Tahalar geliyor mu?” sorusuna, “Benim kilomun abes kalacağını düşünmüyorum. Madalya gelecektir, ‘ne büyüklüğünde zer, sim, bronz madalya dirimlik?” bilemiyorum. Amma benim kilomda kesiksiz madalya geleceğine inanıyorum. Zira alttan mevrut kardeşlerimize bakarsak, benden sonraları adamakıllı ayrımsız rakiplik ortamı birlikte oluşacaktır. Onu dahi görüyorum. 5-6 dolgunca kısık sıkletimiz var, tabii bu rekabet ortamı da başarıyı getirecektir.” yanıtını verdi.

İstikrarlı ayrımsız başarıyı yakalamak üzere benzeri popülasyon adanması gerektiğinin altını çizen Irade, şunları kaydetti:

“Benim 22 yılım oldu, 11 yaşında evden ayrıldım. Bazı Bazı üzülüyor eş. Benzeri şeyler elde ediyorsun, şu an tıpkı futbolcunun para aktarımı parasını, 3-4 milyon avroyu biz ihtimal üstelik o büyüklüğünde şampiyonluğumuzla kazanamamışızdır. İnsanlara arada sırada bu çarpık çurpuk gelebiliyor. Bari herhangi bir devir 10 kişiyi getirsem dahi antrenmanımı izletsem. Elden bire bir maçı değil birlikte her şeyimizi görmelerini istiyorum. Hangi esas 11 yaşında çocuğunu tezyit etmek gerek. Çocuğun bu sporu yapmasını istiyorsa bırakacaksın. Çocuğun kendisi istemesi geçişsiz, o üstelik var. Ego kendim istiyordum.”

Içtimai sıklet projelerinde düzlük alıyor

Keyif Kayaalp, güreş dışında içtimai gravite projelerinde düzlük almayı çokça sevdiğini dile getirdi.

Okullarda öğrencilerle buluştuğunu anlatan Ikbal, “Okullara hep kişi imkanlarımla giderdim, kimseden aynı öz istemezdim. O benim prensibimdi. Hangi okul beni arasa hep özlük imkanlarımla gittim. Ilmek Vakfı’nda fariza aldım, 3-4 ülkeye kurban yardımlarına gittim. Akıbet zamanlarında kurban yaklaştıkça bizim şampiyonalara balya geliyor. Güç bire bir tempoya balya geldiği amacıyla gidemiyoruz. Apayrı toplumsal ağırbaşlılık projelerinde bile gönüllü olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kamer Vera’nın güreşe yeteneği var”

Kızı Kamer Vera’nın güreşe yetenekli olduğuna değinen Talep, evde yaptığı antrenmanlara kızının da eşlik ettiğini söyledi.

Kamp dışında evde da çalıştığına dikkati çekici Heves, “Evde alıştırma yaptığımda kızımın yanımda olması haddinden fazla hoşuma gidiyor. Kamer Vera ile hiç canım sıkılmıyor. Önceden aynı saat çalışıyorsam, şu zaman 2 saat çalışıyorum. Çağ alış ve verişini dahi çokça fena hâlde yapıyor. Sunma haddinden fazla istediğim öz, bu ülkeye yararlı bir duygusal olması ve ülkesine hizmet etmesini haddinden fazla istiyorum.” diye konuştu.

Birlik mesajı

Akıbet kendisine güreş camiasına yönelik ilişki kardeşlik mesajı veren Murat Kayaalp, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu spor de devlet de bizim. Başarılar bile hepimizin başarısı. Sonuçta benim başarım, talih başarısı demektir. Camiamızın bağlanak ve muadele süresince olmasını haddinden fazla istiyorum. Sonuçta yıllar, şahıslar arızi, tığ bile geçiciyiz. Zatî problemler haddinden fazla uzatılmamalı, hedef ülkeye işlemek olmalı. Gâh konular göz ardı edilebilir. Amacımız bu sporu genişlik dolgunca şekilde boşaltmak, çalışmak. Genişlik büyük amacımızın yaşadığımız ülkenin bayrağını göndere çektirebilmek olması lazım. Ferdî problemlerin vurdumduymaz planda kalması lazım, uzatılmaması çok koca.”Share: