Diyarbakır’da muhtemel kar şehri beyaza bürüdü

Diyarbakır’da muhtemel kar şehri beyaza bürüdü

Kar yağışı ile Diyarbakır beyaz gelinliğini giydi

DİYARBAKIR – Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü 15. Mıntıka Müdürlüğü uyarılarının ardından sabah saatlerinden itibaren Diyarbakır merkezine düşen önce kar, şehre parafin gelinliğini giydirdi.

Diyarbakır merkezine yılın evvel karı sabahın önceki ışıklarında geldi, site beyaza büründü. Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Yapılan serencam değerlendirmelere bakarak; cumartesi sabahleyin saatlerinden itibaren bölgenin batısından başlaması muhtemel yağışların Şanlıurfa, Akçakale, Mardin ve Batman çevreleri ile Diyarbakır, Bağlar, Kayapınar, Talih, Yenişehir, Kocaköy, Çınar, Hazro, Bahane, Silvan, Eğil, Bismil ilçesi ve Siirt’in yüksek kesimlerinde akva 5-20 santimetre, Şırnak çevrelerinde düzlük vadi 20 santimetre gövde kar şeklinde olması beklendiğinden özellikle buzlanma ve tuman olayına kapalı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde düz yer tipi şeklinde yağmur kabil olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir. Yağışların, bölgemizin günindi kesimlerinden başlayarak akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor” denildi.

Öte yandan kar yağışının tıpkısı dönüş süreyle aralıksız bitmeme edeceği bildirildi. Kar yağışı ile birlikte yollara çıkan sürücüler kazalara sebebiyet susmak üzere dikkat ederken, belediye ekipleri asıl arterlerde faaliyet başlattı.

Bazı vatandaşlar site merkezine yağan ilk kar ile alay malay kar tamamı oynarken, kâh vatandaşlar ise araçlarında biriken karları temizledi.

Share: