Diyarbakır’da beklenen kar şehri beyaza bürüdü

Diyarbakır’da muhtemel kar şehri beyaza bürüdü

Kar yağışı ile Diyarbakır parafin gelinliğini giydi

DİYARBAKIR – Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15. Kesim Müdürlüğü uyarılarının peşi sıra sabah saatlerinden itibaren Diyarbakır merkezine düşen ilk kar, şehre parafin gelinliğini giydirdi.

Diyarbakır merkezine yılın evvel karı sabahın önceki ışıklarında geldi, şehir beyaza büründü. Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü 15. Havza Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Yapılan serencam değerlendirmelere göre; cumartesi sabah saatlerinden itibaren bölgenin batısından başlaması beklenen yağışların Şanlıurfa, Akçakale, Mardin ve Batman çevreleri ile Diyarbakır, Bağlar, Kayapınar, Uğur, Yenişehir, Kocaköy, Çınar, Hazro, Bahane, Silvan, Eğil, Bismil ilçesi ve Siirt’in faziletkâr kesimlerinde sağlam 5-20 santimetre, Şırnak çevrelerinde düz kayran 20 santim eğin kar şeklinde olması beklendiğinden özellikle buzlanma ve don olayına mecbur ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer meydan tipi şeklinde yağmur üzere olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir. Yağışların, bölgemizin gün batısı kesimlerinden başlayarak geceleyin saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor” denildi.

Öte yandan kar yağışının aynı devir süreyle kesintisiz bitmeme edeceği bildirildi. Kar yağışı ile alay malay yollara sâdır sürücüler kazalara sebebiyet makaslamak üzere ilgi ederken, uray ekipleri asıl arterlerde himmet başlattı.

Bazı vatandaşlar site merkezine yağan önce kar ile gelişigüzel kar cümlesi oynarken, gâh vatandaşlar ise araçlarında biriken karları temizledi.

Share: