Edirne İskenderköy’de Tarım Arazileri Villayla Doldu

Edirne’nin İskenderköy’ünde tarım arazilerinin imara açılması dolayısıyla akıbet yıllarda villa yapımında balaban artım yaşandı. İskenderköy Muhtarı Selçuk Meriç, son 1 yıl ortamında bin dönüm ekincilik arazisinin satıldığını belirterek, “Şu anda köy civarında ekincilik alanı kalmadı kabil. Yerlerin yüzde 90’ı satıldı. Değerlenmesi iyicene bir madde amma üretimin azalması bile yara. Ekincilik gün günden azalıyor köyümüzde” dedi.

Edirne’nin İskenderköy’ünde ekincilik arazilerinin imara açılması şiddetli konut ve villa yapımını artırdı. Arsa ticareti özne Ersan Akçın, villa yapımı zımnında tarlaların dönümünün 3 milyona kadar çıktığını belirterek, şöyle dedi:

“İskenderköy merkeze kapalı olduğu için popüler bire bir karye. Villa arazileri dolayısıyla tarlaların dönümü 200 bin liradan başlıyor, arsalar 3 milyona kadar çıkıyor. Evlerin çokça pahalı olmasından ufuk insanlar toprak alıp burada villalarını yapıyorlar. Daha ucuza servet ettikleri üzere ondan yükseldi, tarla fiyatları. Edirne’den birlikte alanlar var amma genellikle İstanbul’dan alıyorlar. Envestisman üzere alıyorlar, çoğu villa oluyor. Arazilerimiz azaldı. Ama yapılacak tıpkı öz bulunmayan. Edirne, İskenderköy’e akıllıcasına geliyor. Bu tarafta bitirdiler, çiftçilik azaldı. Yerlerin yüzde 85’i yabancıya geçti. Villaların olduğu tarafta. Ayrıksı köyün art tarafları esasen köylünün elinde. Villa bölgesi tarafında yüzdelik 85’i ikinci elde. Kestirmece 2 bin 500 dönüm toprak satıldı. Elhak envestisman amaçlı tarım arazisi alıyorlar, 3-5 sene sonradan imara giriyor. Çiftçinin durumu beğenilmeyen olduğu için ne için satar, borcunu harcını öder evet de çocuğunu evleniyor Edirne’den karı ahzetmek üzere. Edirne’birlikte da 2 milyondan aşağı eş yok. Pandemiden ilk 1 milyondan 4 milyona, şimdi 6 milyona ulaştı. Muvaffakiyetsiz villalar 6 milyon mesabesinde. İkinci ağyar 4 milyon liralık.”

“1 YILDA BİN DÖNÜM ARAZİ KÖYLÜNÜN ELİNDEN ÇIKTI”

İskenderköy Muhtarı Selçuk Meriç birlikte sonuç bir yılda bin dönüm arazinin köylünün elinde çıktığını kaydederek, şu ifadelere vadi verdi:

“1990 yılında Avrupa şehir kuruldu, o yıldan sonraları genişleyerek seçme taraf şu anda villa arazisi oldu. İlk başlanıldığında bu büyüklüğünde rica olacağı düşünülmüyordu ama yıllar geçtikçe murat arttı. Pandemiden sonradan güzel kâm arttı. Şu anda karye civarında tarım alanı kalmadı gibi. Yerlerin yüzde 90’ı satıldı. Değerlenmesi fena hâlde tıpkı şey ama üretimin azalması üstelik zehir. Tarım günden güne azalıyor köyümüzde. Hakeza giderse kalmayacak filhakika. Akıbet bir yılda bin dönüm toprak köylünün elinden imdi.”Share: