EDİRNE KIRMIZISI HASAT ŞENLİĞİ’NDE ‘KIRMIZILI’ KEMAN VE SEMAZEN GÖSTERİSİ

EDİRNE’dahi Trakya Üniversitesi vasıtasıyla yapılan akademik çalışmayla baştan çevrim yüzüne çıkarılan Edirne kırmızısına rengini veren ‘Rubia Tinctorum’ bitkisi için düzenlenen hasat şenliği başladı. Rengin tarihçesi ve kullanıldığı alanların anlatıldığı etkinliğin ilk kısmında Edirne kırmızısına boyanmış kemanlarla dinleti verilirken, benzeri renkte giysiyi giyen semazen gösteri sergiledi.

Trakya Üniversitesi vasıtasıyla Zirai Araştırı Enstitüsü hisse senedi birliğinde düzenlenen ‘Edirne Kırmızısı Hasat Haset Şenliği’ başladı. Edirne Kırmızısı’na rengini veren ‘Rubia Tinctorum’ bitkisinin birlikte hasat edileceği aktiflik kapsamında ilk namına 2’nci Beyazıt Külliyesi’nde açım programı yapıldı. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu ve davetlilerin katıldığı programda Edirne kırmızısı ile ilgili tarihî proses anlatılırken, bu renkle boyanan ürünler birlikte tanıtıldı.

EDİRNE KIRMIZISI RENKLİ KEMANLARLA KONSER

Etkinlikte Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Hamdi Zafer’in de haremlik ettiği Trakya Ensemble Grubu, Edirne kırmızısına boyanmış kemanlar eşliğinde dinleti verdi. Konser öncesinde kemanların yapım ve pentür sürecine dayalı videolar izlenirken sonrasında klasik çalgı ve Balkan türküleri seslendirildi. Konser sonrası Edirne kırmızısı mülevven giysiyi giyen semazen ise gösteri yaptı.

‘ÇALIŞMALAR MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI’

Proje Koordinatörü Orkun Akman, Edirne kırmızısını dünyaya öncelemek amacıyla hesaplı çalışmaların meyvesini vermeye başladığını belirterek, “Böylesine tıpkısı değeri kurumsal zemine vazetmek için ilmî, akademik, kültürel, sanatsal, ticari birtakım icraat tay tay arabası ve bu kapsamda rengi kurumsal ayrımsız zemine oturtarak dünyaya açılmasını sağlayan Trakya Üniversitesi öncülüğünde başlatılan çalışmalar daha çok meyvesini vermeye başladı. Bu rengi degaje aynı yelpazede, disiplinler arası namına eczacılıktan modaya, tekstilden kimyaya, iyicene sanatlardan turizme, tarihten edebiyata kadar bir nice alanda değerlendiren Trakya Üniversitesi marifetiyle başlatılan çalışmalar artık Edirne’deki bilcümle gayrı hava ve kuruluşların de desteğiyle anbean büyüdü, büyümeye birlikte bitmeme edecek” dedi.

‘BİTKİNİN TEDARİĞİ NOKTASINDA EDİRNE ÖNEMLİ LÜKS OYNAYACAK’

Trakya Zirai Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek bile, rengin üretildiği bitkinin tedariği noktasında Edirne’nin yüce ayrımsız şan oynayacağını anlatım etti. Tülek, “Bu rengin gine canlandırılmasında biz dahi enstitü kendisine bu takımın bire bir parçası olmaktan çokça mutlu olduğumuzu izah etmek isterim. Bizler bile bu çalışmaları bu arada yürütüyoruz, 3 sene geçmiş başladık. Bu müddet içre da nebatat hasat olgunluğuna geldi. Sektörümüzün renkle ilişkin, kumaşla ilişik temsilcileri burada. Nedeniyle Edirne’dahi özellikle çiftçiler olarak Edirne kırmızısına rengini veren kaba madde adına Rubia Tinctorum bitkisini inşallah daha hızlı ayrımsız şekilde üretime alıp, hazırlık noktasında üstelik Edirne balaban tıpkısı görk oynayacak” diye konuştu.

‘KÜLTÜREL MİRASI YAŞATABİLMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK GURUR’

Edirne kırmızısından ürünler üreten firmanın Umumi Heyet Başkan Yardımcısı Ayça Suerdem de, çalışmaların kendileri için hem kültürel hem de toplumsal külfet tabir ettiğini belirterek, “Burada iki işlev ayrımsız anda bizim amacıyla çok cesim çünkü burada hem ülkemize kültürel benzeri borcumuzu hesabına getiriyoruz hem bile benzeri sosyal etki hesabına getiriyoruz. Bu proje bizim için adi çok önemliydi. Hikayesi ile şişman sargı gören bu kültürel mirasa cemaat çıkabilmek ve yaşatabilmek bizim için büyük çekicilik” dedi.

‘BÜYÜYEREK GİDEN BİR YOLA DÜNÜŞTÜ’

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu da, Edirne kırmızısında bugüne büyüklüğünde yaptıkları çalışmaları anlattı. Prof. Dr. Tabakoğlu, “Bu çalışmalar anbean büyüyerek devam edecek benzeri yola akilane girdi. Zirai araştırmamız cemaat daha çok ve bunu ayrımsız yapıt olarak ekti ve deminden belki dahi bunu bir mütenavip yayın yerine vatandaşlarımıza ‘bunu hars, ticari değeri bu’ diyerek sunabileceğiz. Böyle büyüyerek giden tıpkısı yola dönüştü” diye konuştu.

‘EDİRNE KIRMIZISINI MARKALAŞTIRMAMIZ LAZIM’

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ise birçok farklı medeniyete aile sahipliği yapan Edirne’birlikte, Edirne kırmızısının bu bayrı medeniyetin benzeri göstergesi olduğunu söyledi, rengin tanıtılması üzere atılmış adımların çokça balaban olduğunu dile getiren Kırbıyık, “Sonuç dönemde bunun aynı takip iler beraber atılmış bu adımlar haddinden fazla yetişkin zira Edirne Kırmızısı güvenilmez degaje bir alanda kullanılabilecek, sergilenebilecek tıpkı işaret. Alanımız haddinden fazla açık, atılacak çokça adımlar var. Bunlar oylumlu sarrafiye adımları amma bire bir yerden sonraları inşallah imdi koşarak ilerleyeceğimiz tıpkı döneme gireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Edirne’deki tecim insanlarına dahi rengin tanıtılması amacıyla mehabetli fariza düştüğünün altını çizen Vali Kırbıyık, “Bu şehre şu temel kadar kim zamana baktığımızda 4,7 milyon methal var cızık kapılarından. Gurbetçisiyle, ticari amaçlı burada bulunanlarla, vesaire ile 4,7 milyon iri tıpkı miktar. Bizim burada çokça iri ayrımsız pazarımız var, bu insanlara sunulacak çokça çok ürünümüzün olması lazım. Bu anlamda de şehrimizin aksiyon adamlarına, ticaret insanlarına aynı çağrıda bulunuyorum; Edirne kırmızısını kullanabileceğimiz seçkin alanda kullanmamız lazım, bunu markalaştırmamız geçişsiz. Ticari anlamda da şehrin tıpkısı ürünü olarak sergilememiz gerektiğini değerlendiriyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra ‘Edirne Kırmızısı Hasat Şenliği’ programının evvel bölümü ‘Topraktan Kumaşa Edirne Kırmızısı’ paneli ile devam etti. Dönüş ortamında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Narven Mahallesi’nde bahçesinde güpür pentür ve Edirne kırmızısına rengini veren ‘Rubia Tinctorum’ bitkisinin hasadı yapılacak.

Share: