Edirne’ye Bulgar akını

Edirne’ye Bulgar akını

Edirne Ulus pazarında kadem atacak vadi kalmadı

Aldıklarını taşımakta engel çektiler

EDİRNE – Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, akın ettikleri Edirne Budun pazarında girişim atacak düz bırakmadı.

Edirne’ye aksata üzere mevrut Bulgaristan vatandaşlarının sayısı değme güzeşte dönüş artıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla alay malay Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, çıktı henüz çok Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın er saatlerinde kente akın Bulgarlar, soluğu Kavim Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye eksiksiz ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta yüklülük çekti. Pazarda hamle atacak vadi kalmazken, şehrin tezelden anında temas noktasına park edilen Bulgar plakalı araçlar adeta şehri bürüme etti.

Esnaf, “Bulgarlar bize duygusal suyu oldu”

Bulgarların aksata cenneti haline gelen Edirne’dahi, esnafın yüzü üstelik gülüyor. Müşterilerinin yüzdelik 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, aksata turizminin bitmeme etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa fert suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Yıldırım, “Alışverişler çokça iyice oluyor. İyi ki böyle ayrımsız özdek çıkarttılar, seçkin madde çok domuzuna çok memnunuz. bundan sonra gelmeye başladılar. Neşeli var inşallah daha çok gelmeye devam eder. Giyimden, gıdaya seçkin şeyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Gıdadan tekstile herhangi bir şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan her şeyi Edirne’den kabul etmek amacıyla Bulgaristan’dan mevrut Ahu Nail “Cuma Namazı günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz ahzüita yazmak amacıyla. Etiket ile gelip gidebiliyoruz. Daha mebzul ve mahdut oldu böyle” dedi. Bulgaristan’dan 17 dirilik geldiklerini ve etiket ile antre yaptıklarını söyleyen Nasuf Başarmış, haddinden fazla basit olduğunu söyledi. Etiket ile Türkiye’ye girişlerin haddinden fazla niteliksiz ve adamakıllı olduğunu tamlayan Sümeyye Kortej, gıdadan, tekstile değme şeyi Edirne’den aldıklarını tabir etti.Share: