Enerji Yatırımları İçin 5 İlde Tez Kamulaştırma Kararı

Enerji yatırımları için 5 ilde bazen taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Cumhur Reisi kararlarıyla 6 yer sınırları içinde kayran alan ve özelleştirme kapsamındaki bazı taşınmazların imar planı değişikliğine da izin verildi.

Erke yatırımları için tez devletleştirme ve özelleştirme kapsamında kâin taşınmazlara ilişik Cumhurbaşkanı kararları, bugünkü Resmi Gazete’üstelik yayınlandı. Planlanan enerji yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

5 İLDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Türkiye Elektrik İletim NANIAZIZ (TEİAŞ) Umumi Müdürlüğü’ne ilgili “154 kV Polateli 380 TM İrtibatları Projesi” kapsamında Kilis’in Polateli ilçesi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde saha alan emlak, amut yerlerinin sahiplik şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise dayanma hakkı kabarmak aracılığıyla tez kamulaştırılacak.

TEİAŞ Genel Müdürlüğü’ne ilişkin “154 kV Pülümür TM İrtibatları Projesi” kapsamında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde vadi alan taşınmazların fidan yerlerinin sahiplik şeklinde, nâkil raks gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde kurulacak Soma Kolin TES ruh istihsal tesisi (koruyucu töz GES) için zaruri olan ve Kozluören Mahallesi 108, 109, 110 ada numaralı 5 parseli, tapuda Hazine hesabına tescil yapılmak için Erke Piyasası Aranjman Kurumu tarafından acele kamulaştırılacak.

Ankara’nın Mamak ilçesi, Nenek Mahallesi sınırları içerisinde kâin 123, 124, 125, 128, 129, 130 ve 162 numaralı 10 parselin, Savunma Sanayi Araştırı ve Ihya Enstitüsü’ne ilişkin patlatma imtihan alanı yakınında bulunmalarından hava birey ve para güvenliği riski teşekkül etmeleri zımnında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu vasıtasıyla çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

Bayburt’un Demirözü ilçesine doğal gaz ulaştırılabilmesi için ihtiyaç mahsus RMS-A şehir methal istasyonunun yapımı için Esentepe Mahallesi sınırları içerisindeki 1696 ada, 10 parsel numaralı emlak, tapuda Kaynak yerine tescil edilmek amacıyla Enerji Piyasası Aranjman Kurumu yoluyla tez kamulaştırılacak.

4 İLDE BAZI TAŞINMAZLARIN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhur Reisi kararları ile Ankara, Bursa, Konya ve Uşak’ta vadi kayran gâh taşınmazların bayındırlık planlarında de değişikliğe gidildi. İmar değişikliklerinin onaylandığı kararlar şöyle:

“- Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup özelleştirme format ve programında mevcut Ankara’nın Çankaya ilçesi, Dikmen Mahallesi 16128 cezire, 17 parseldeki taşınmaza ilgili ‘Taşıt Yolu’ kullanma kararı getirilmesine yönelik kendisine Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan manzume mamure planı ve uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalar NANIAZIZ hesabına mukayyet olup özelleştirme format ve programında bulunan Bursa’nın İnegöl ilçesi, Kulaca Mahallesi, 118 cezire, 54 parseldeki taşınmaza ilişik namına Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan ‘Sanayi alanı, transformatör alanı, par alanı, misil ve park yeri” yararlanma kararı getirilmesine yönelik ümran planlarına fener sürecinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda; itirazların reddedilmesine ve değişmeyen gereklerinin hesabına getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yetkili kılınmasına değişmeyen verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları KAZANÇ namına mukayyet, özelleştirme durum ve programında bulunan Konya’nın Ereğli ilçesi, Hacımemiş Mahallesi, 195 cezire 3, 4, 5, 6 ve 7 parsellerdeki taşınmazlara ilgili, ‘Ticaret Alanı (Dublör 0,50; Yençok: 4 hatim)’ yararlanma kararları getirilmesine müteveccih adına harılanan imar planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.

– Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları NAN namına mukayyet, özelleştirme nitelik ve programında kâin Uşak’ın Sivaslı ilçesi, Pınarbaşı/ Fatih Mahallesi, 396 ada, 7 parseldeki taşınmaza ilişik, ‘Gelişme konut alanı (Ayrıcalı rabıta: 3 Hatim; Taks: 0,25; Kaks: 0,75), Terminal (Otogar) Alanı, Park Yeri ve Yol’ kullanım kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan bayındırlık planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.”

3 TAŞINMAZ 242 MİLYON TL BEDELLE SATILDI

Resmi Gazete’da yayımlanan kararlara bakarak; Antalya, Edirne ve Kırklareli illerinde kayran düzlük 3 taşınmaz toplanmış 242 milyon TL’ye özelleştirildi. Satışlara ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararları şöyle:

“- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Maliye Hazinesi hesabına kayıtlı, özelleştirme kapsam ve programında kâin Antalya ili, Döşemealtı ilçesi, Yeşilbayır Mahallesi, 531 cezire, 1 parseldeki 15 bin 878 metrekare yüzölçümlü gayrimenkul, gerçekleştirilen ihale sonucu 141 milyon TL bedelle yer efdal teklifi veren Bossas Çatı Şirketine satılmasına değişmeyen verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları ATLATMAK yerine kayıtlı, özelleştirme format ve programında kâin Edirne ili, Eşkâl ilçesi, Sarıcapaşa Mahallesi, 431 cezire 17 parseldeki 3 bin 1 metrekare yüzölçümlü emlak ve üzerindeki yapıların 24 milyon 500 bin TL bedelle arz yüksek teklifi veren Atlas İnşaat Şirketine satılmasına değişmeyen verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları ATLATMAK yerine mukayyet, özelleştirme genişlik ve programında mevcut Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi, Halas Mahallesi, 334 cezire 8 parseldeki 6 bin 630 metrekare yüzölçümlü emlak ve üzerindeki yapıların, 76 milyon 500 bin TL ile arz yüksek teklifi veren Erdal Alemdar, Eyüp Alemdar, Necmi İzer Kuma Adım Grubu’na satılmasına değişmeyen verildi.”

Share: