Evgin Çağrı Merkezine mevrut ihbarların yüzde 66’sı esassız daha çok

Ivedi Çağrı Merkezine gelen ihbarların yüzde 66’sı batıl çıktı

TUNCELİ Tunceli’de 112 Ivedili Çağrı Merkezi 17 Küçük Ay 2021’den bu yana kısaca 200 bin davet alırken, 2022’in esasen bu yana alınan 90 bin çağrının yüzdelik 66’sı ise abes davet yerine kayıtlara geçti.

İçişleri Bakanlığı’nca ivedi çağrıların bir tane merkezde toplanması üzere kurulan 112 Ivedi Davet Merkezi’ne 17 Gücük Ay 2021’den bu yana tahminî 200 bin çağrı gelirken 2022 esasen bu yana ise 90 bin çağrı geldi. Mevrut 90 bin çağrının yüzde 66’sının gereksiz veya temelsiz olduğu bildirildi. Tekrar sene içinde çağrı merkezini rahatsız eden 7 kişiye yönetsel müeyyide cezaları uygulandı. Türkiye ortalamasına bakarak tıraşçı çağrılarda elan kötü seviyede olunduğunu nâkil Minval Müdürü Cemal Aksungur, esassız ihbarların çoğunun sim kartsız ve çocukların aramalarından kaynaklı olduğu söyledi.

112 Evgin Davet Merkezine gelen ihbarlar karşı hikmet veren dalan Müdürü Cemal Aksungur, “112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, 17 Küçük Ay 2021 tarihi itibariyle emniyet, açıkgöz, acil sağlık, itfaiye, orman ve AFAD tevessül etmek üzere bir tane çatı altında bakım vermeye başlamıştır. Bugüne büyüklüğünde aldığımız toplanmış çağrı 200 bindir. 2022 yılının esasen bu ayak tabanı büyüklüğünde ise 90 bin çağrı geldi. Bu 90 bin çağrının yüzde 66’sı tıraşçı davet olurken yüzdelik 34’ü ise kökenli çağrı olmaktadır. Asılsız çağrı oranlarımızın erdemli olması gümüş kartsız aramalar ve çocukların aramalarından kaynaklanmaktadır. Türkiye ortalamasına bakarak batıl çağrılarda elan bayağı tıpkı seviyedeyiz. Ivedi Çağrı Merkezimize mevrut çağrılara bire bir saniyenin altında bir sürede cevap verilmektedir. Akabinde olayın özeti alındıktan bilahare ilişik kuruma aktarılmasının peşi sıra sahadaki ekiplerimiz arz güdük sürede fenomen namına ulaşmaktadır. 2021 yılı itibariyle açıldığımız günden bugüne büyüklüğünde esassız yere ihbarda kâin 7 vatandaşımıza yönetsel yaptırım kararı uygulanmıştır” dedi.

Share: