Fındıklı’da Kaymakamlık, Belediyenin Sahilde Yenilediği Umumi Tuvaletler İçin Yıkım Kararı Verdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’nin Fındıklı ilçesinde sahilde bulunan belediyeye ilgili umumi tuvalet amacıyla yıkım kararı verildi. Duruma reaksiyon gösteren Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Delimsirek Çervatoğlu, “Bana yık dediğiniz bu tuvaletleri ben yıkmıyorum gücünüz varsa eş siz yıkın” dedi.

Fındıklı Dirimlik Aykut parkında kâin genel tuvaletler üzere yadımlama kararı verildi. Geçen günlerde Kaymakamlık eliyle Belediyeye bildirilen karara Fındıklı Şehremini Çervatoğlu tepki gösterdi. Çervatoğlu bugün bölgede canlı vatandaşlarla beraber tuvaletlerin önünde yadımlama kararını protesto etti.

“HAMASİ SİYASET YAPANLARA SÖYLEYECEK SARAKA BULAMIYORUM”

Ercüment Delimsirek Çervatoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Hamasi siyasa yapanlara, AKP İlçe Başkanına, gayrı siyasi partilerin kaza başkanlarına,CHP  İl ve İlçe Başkanı burada, burada olanlar değil burada olmayanlara, AKP Meclis üyelerine burada olmadıkları için tıpkı molekül tercüman olmak istiyorum ama kelime bulamıyorum. Bu binayı gelişigüzel yaptık. Çocukların üstünden politika yapmasını bilenlere, Fındıklı’ya hizmet etmeye çalışanların elbette engellendiğini izhar etmek amacıyla buradayız. İsterdim ki erk partisinin temsilcileri Fındıklı’ya hizmet amacıyla yapılan bu hizmeti sahiplenmek üzere burada olsunlar. Ben konuşmazdım kendileri konuşsaydı, AKP’nin reklamlarını yapsaydı, on paralık ağrı değildi ama öyle ayrımsız dertleri namevcut.

“BU BÜYÜKLÜĞÜNDE MI İNSANLARI SEVMİYORSUNUZ?”

2019 yılında tığ yönetime geldiğimizde utandığımız, kimsenin gitmediği tıpkı mekan vardı, kokusundan birlikte önünden kimsenin geçmediği tıpkı tuvalet vardı. Bütün beraber dedik kim meci anlayışıyla Fındıklı’ya değer ayrımsız öz yapalım. Hepimiz çivi konusunda çivi çaktık imece ile biz halkımızın hizmetine arz etmek için hijyen bir WC ürettik. Ama sen misin bunu fail, başımıza gelmedik kalmadı. Sen misin halka bakım veren. Bu büyüklüğünde mı ötekiyiz, bu kadar mı hainsiniz ilçenize, bu büyüklüğünde mı insanlarınızı sevmiyorsunuz? Bu çalışmalarımızı hazmedemeyen AKP’liler ve AKP kaza yönetimi müstacelen teyakkuza geçti doğrusu bir nice alanda geçtiği gibi. bazen çöp tenekesini kaldırır arada bir bizim yerleri karışma ölçü, arada bir tek yokken nahak ithamlarda bulunur, hani bizlere ‘hırsızın büyüğü’ diye suçlama etmiş ya bizim elimizde ayrımsız yüzükle bir bilezikle geldik diyen kimesne yok. Tıpkı yüzükle gelip üstelik zaman neleri götürenler ne partide o kendine baksın, kim şişman haydut o baksın kendine.

“BURAYI YIKMAYA VİCDANIMIZ HALK VERMİYOR”

Biz burayı yıkmayacağız sayın kaymakamım, hep olanaklarınız var bizim bahanemiz makinamız yetmiyor, vicdanımız birlikte yetmiyor yıkmaya. Makinalarınızı karşı eş buyurun yıkın. Samsun’dan Sarp’a kadar engelli hakları savunucuları aradılar. Samsun’dan Sarp’a kadar kıyı bandında engellilerin gidebileceği erişilebilir biricik tuvaletmiş. Amma siz bu çocuklarımıza suratsız ati bırakmak amacıyla çabalama harcıyorsunuz kâfi çıktı. İkinci yüzyılda Cumhuriyet Altını değerlerimizi, müessis felsefeyi yarınlara taşıyacak ve baştan; fiyat, mutlak, ahbapça yaşayacağımız benzeri Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Biricik kayırıcı rejimini kesinlikle ve kesinlikle sunma geç haziran ayında ebediyete göndereceğiz.”

“TUVALETİN YIKILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIMIZ AKLIMIZA GELMEMİŞTİ”

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir ise şunları söyledi:

“Fındıklı’de bir nice alanda mücadele ettik; HES’lere alın savaş ettik, yaşam alanlarına karşı savaşım ettik, bunların hepsiyle ilişik basın açıklaması yaptık. İlk kez Fındıklı’da tıpkısı tuvaletin yıkılmaması üzere matbuat açıklaması yapacağımız aklıma gelmemişti haddinden fazla şükür bunu da gösterdiler bize. Fındıklı’de aynı komiklik yaşanıyor gerçekte tığ bu sürece çok aşkın müdahil kalkışmak istemedik zira Fındıklı’nın seçimle seçme olan iradesini yansıtan ayrımsız belediye başkanı var, şehremaneti başkanının uygulamaları üzerine haddinden fazla çok karışan olmadık. Ama baktık ki komiklik daha çok trajediye dönüşmeye başlıyor. Baktık ki bundan sonra Fındıklı halkına karşı düzenli aynı ofans var. Ne alanda yaparsak yapalım Fındıklı Belediyesi’ni çalıştırmayı hedeflemeyen tıpkı zekâ var. Bu anlayışa cebin sonuna büyüklüğünde savaş edeceğiz. Hangi Fındıklı halkı yalnızdır ne Fındıklı Belediye Başkanı yalnızdır.”

“KENDİLERİ UTANSIN”

Kaymakamlığın tuvaletleri yıkım kararına reaksiyon gösteren Fındıklılı özürlü yurttaş Volkan Saika şöyle konuştu:

“Tahminî 15 yıldır merkezde yaşamaktayım, bu periyot içerisinde tuvalet ihtiyacımı eve anbean karşılıyordum ta ki 2019 başkanımızın dahi dediği kabil Mart seçimlerinden sonra burayı mensur ederek erişilebilir ayrımsız tuvaletimiz oldu yani bu olayın çok saçma buluyorum somurtkan trajikomik ayrımsız olay. Bundan benzeri yıl önceye kadar eve gidiyordum, evde ihtiyacımı görüp geliyordum. Evimde ta Fındıklı’nın bir ucunda ama deminden burası olduğu amacıyla hem bana hem birlikte diğer özürlü vatandaşlarımıza ve normal vatandaşlarımıza bittabi haddinden fazla balaban ulama. Annemin anlattığı kadarıyla bura eskiden ben küçükken yerin altına giriliyordu bu tuvalette ve kokudan içeriye girilecek durumda değildi. Şu dakika kullanılabilir sunma gani durumda ve bu hizmeti yıkmaya çalışıyorlar. Bunlarla kendileri utansın diyorum.”

“BAŞKANIMIZI ÇALIŞTIRMAK İSTEMİYORLAR”

Fındıklı bozuk Belediye Reisi Erdoğan Sankur Soluk, “Bu büyüklüğünde iyice aynı tesisi yıkmanın ne anlamı var. Güçleri yetmez yıkamazlar ama gayrimümkün, ego poşet getirdim cebimde torba var, seksen yaşında pestil adamım ego, tıpkısı madde olursa hangi olacak hemencek çıkaracağım poşeti öyle mi olacak? Bu bizim başkanı işletmek istemiyorlar. Bu ne demektir Fındıklı halkına soğutmak, olanaksız” dedi.

Geçimini tuvaletlerden mesul yerine çalışmakla sağladığını söyleyen abdesthane görevlisi yurttaş, “Şu anda bütün giderleri uray karşılıyor. Yıkılmasına karşıyım, yetkililerin vazgeçmesini istiyorum. Aynı buçuk TL ücretli abdesthane, ufak ilçe olduğu için bati tasarruf var. Yıkılmasından taraftar değilim” ifadelerini kullandı.

“FINDIKLI’DAN ELLERİNİ ETEĞİNİ ÇEKSİNLER HİZMETE DEVAM EDELİM”

Bu tuvaletin şimdi yapılmadığını rapor ederek sözlerine başlayan benzeri ayrıksı kadın vatandaş ise, “Bu tuvalet demincek yapılmadı, önceleri vardı ve ast geçitten geçemiyorduk sızıntı olduğu amacıyla. Restore edildi, rötuşlu edildi sonuç modern halini aldı ve insanlar haddinden fazla mutlu benzeri şekilde kullanıyorlar emzirme odasına kadar olduğundan çevre. Bunu şu anda gündeme vermek, kendilerinin yaptığı tuvaleti gündeme ifade etmek çok yanlış. Lütfen elini eteğini çeksinler Fındıklı’dan ve hizmete bitmeme edelim” dedi.

“ESNAF NEREYE GİDECEK TUVALETİNİ YAPACAK?”

Rize Fındıklı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şakir Erduran, “Girilmesi kabil sıfır bir tuvaletimiz vardı, içeride enstrüman çalıyor, çiçeklerimiz var onları biz kaldırdık. Olur, ben soruyorum şu sahildeki esnaf nereye gidecek? Sahildeki bilcümle parklarda mutlak aynı abdesthane vardır ama engellilerin girebileceği arı sili tıpkısı tuvalet yoktur. Cenabıhak kanı düşün versin ne diyeyim şu anda” diye konuştu.

Share: