Giresun’da KYK yurtlarına depremzedeler yerleştirilmeye başlandı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı afetinin devlet genelinde etkileri dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ilkbahar döneminin alarga eğitim bilimi yoluyla tamamlanmasına karar verilmesinin peşi sıra Giresun’daki KYK Yurtlarına 105 depremzede yerleştirildiği, 300 depremzedenin üstelik yerleştirileceği belirtildi. YÖK marifetiyle derogasyon tutulan öğrenciler için üstelik 730 kapasite ayrıldığı kaydedildi.

Giresun Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Depremden etkilenen 10 ilde etkili depremzedelere Cahillik ve Spor Bakanlığımıza tutkun yurtlarımız kullanıma açılmıştır. İlimizde şuana büyüklüğünde 105 afetzede Seyyid Vakkas Yurdu B Bloğa yerleştirilmiştir. Ayrıca ilimizdeki oteller ve misafirhanelerde misafir edilen kısaca 300 afetzede vatandaşımız da yurdumuza yerleştirilecektir. İlk etapta depremzede vatandaşlarımızın barındırılacağı Seyyid Vakkas Yurdu, Sahil Yurdu, Giresun Yurdu, Gülpembe Kadın Yurdu ve Esma Serhat Eş Yurdu belirlenmiştir. Yurtlarımızda, deprem bölgesinden mevrut afetzedelerimiz üzere 7/24 sıcak aşındırmak, içecek ve ana ihtiyaçları karşılamaktadır” denildi.

İstisna öğrenciler için 730 kontenjan ayrıldı

YÖK marifetiyle ayrıklık tutulan öğrenciler amacıyla bile yurtlarda kayran ayrıldığı tamlanan açıklamada, ” Herhangi Bir ilde olduğu kabil öğrencilerimiz için bekçi yurtlar belirlenmektedir. İlimizde bekçi sınırlı adına Kenar Yurdu lokalize olup A Blokta 316 kız, D Blokta 414 koca tevessül etmek amacıyla bütün 730 öğrenci amacıyla yurdumuzda sığa ayrılmıştır. Yurtlarımızda kalmakta olup ailesi zelzele bölgesinde tevakkuf fail öğrenciler, YÖK yoluyla istisna tutulan öğrenciler, tababet fakültesi 4, 5 ve 6.sınıf öğrencileri, diş hekimliği 4 ve 5.sınıf öğrencileri, hemşirelik fakültesi 4.sınıf öğrencileri ile esas ve babası irtihal etmiş öğrenciler, kerem koruması altındaki öğrenciler, zorunlu staj eden ve ülkelerine dönemeyen uluslararası öğrencilerin barındırılması sağlanacaktır” denildi. – GİRESUN

Share: