Edirne haberi | Edirne Pazarında Bulgar Yoğunluğu. Okan Gaytancıoğlu: “10 Kişiden 9’u Bulgar. Türk Halkının Çekicilik Gücü Çok Düştü”

Edirne’birlikte pazarda esnaf ve vatandaşla ahbapça eden CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, “Burası Edirne’nin sunu hareketli pazarlarından biri. Amma 10 kişiden 9’u Bulgar ve arz haddinden fazla aldıkları ürünlerin başında süt ve benzen ürünleri geliyor. Başında bile peynir geliyor. Adi üst burada 20 dakika bekledim. yegâne Türk yurttaş gelip bile benzeri model peynir alamadı” dedi. Gaytancıoğlu, Türklerin hava gücünün haddinden fazla düştüğünü söyledi.

Edirne’da kırat farkından çevre Bulgar seyyah sayısında tehlikeli artma yaşanıyor. Bulgar turistler, kentteki Cumartesi Pazarı’na gelerek eli nimetli bereketli aksata yapıyor. Gıdadan tekstile büyüklüğünde bir nice ürüne umu gösteren Bulgar turistlerin artık peynir çeşitleri, baklava ve kuruyemiş ürünlerini yeğleme ediyor.

“10 KİŞİDEN 9’U BULGAR”

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, Cumartesi Pazarı’nda esnafı dinledi. Pazarda Bulgar seyyar sayısının fazla olduğunu belirterek Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Poşetler kimde varsa o Bulgar. On Paralık Türk’e rastlayamadık. Bizim üzüldüğümüz, yurttaş anne gıdaya ulaşamıyor. Peynire, yumurtaya, süt ve süt ürünlerine, yemiş, sebzeye ulaşamıyor. Bura Edirne’nin sunma ruhlu pazarlarından biri. Ama 10 kişiden 9’u Bulgar ve sunu çok aldıkları ürünlerin başında benzin ve benzen ürünleri geliyor. Başında birlikte peynir geliyor. Dun yukarı burada 20 an bekledim. bir tane Türk vatandaş gelip bile bir kalıp peynir alamadı. Peynircilerle konuştum, ‘Elbet alsınlar kim?’ dedi. Tıpkısı gestalt peynir 100 lira. Yurttaş peynir alamıyor, alırsa de bunun yarısını almaya başladı. Üreticiyle konuşuyorsunuz, süte bindirim gelmedi. Bibi 7 buçuk liralık. ‘Peynirci ne bu büyüklüğünde zam yapıyor’ derseniz süt, ruh ve genel masarif çokça artığı için pazara gelene büyüklüğünde değme molekül fiyatlanıyor. Türk halkının kurum gücü çok düştü. Anne gıda maddelerine ulaşamıyor. Akşam üstü geliyor, Türk vatandaşı, gücenmiş peyniri alıp gidiyor.”

“BİR ARABAMIZ DEVAMLI BURADA”

Ambar görevlisi Mustafa Karayel, pazara çağ boyu servet getiren benzeri araçlarının olduğunu rapor ederek, “Enflasyon var, çokça pahalı şu zaman. Onların levaları, ark faziletli. Meccanen, buradan gelip alıyorlar. Tığ üstelik esnafın malını dağıtıyoruz, burada. Tıpkı arabamız sürekli burada. tek Türk namevcut burada. Cuma, cumartesi gayet vahim. Genelde anlamak türü malzemeler geliyor. Çuval şeklinde taşıyoruz. Besin üzerine dahi geliyor amma birkaç, onları kendileri getiriyor. Genelde giysi üzerine” dedi.

“TÜRKLERİN ÖYLE BİR LÜKSLERİ YOK”

Gaytancıoğlu’nun “Türk müşteriler baklava alamıyor mu?” sorusu üzerine baklavacı esnafı,  “Ahzetmek istemiyorlar herhalde evet de alamıyorlar, öyle bir lüksleri namevcut, şu anda ihtimal” dedi.

Pazarda kuruyemiş satan esnaf Varlık Biçer, “Sabahtan akşama büyüklüğünde 3 sevimli çalışıyor. 500 teklik gündelik veriyoruz. Kazanıyoruz şu anda. Ama ego bundan mutlu değilim. Çarşıda de dükkanlarım var. Daima yabancı. Yabancı gelmese hiçbir şey imkânsız. Aldatmak parası bulamaz insanlar. İncir yiyen namevcut. Biz 10 yıl geçmiş burada yerli müşterimize 200-300 kilo incir satardık. İncir yiyemiyor insanlar, 200 teklik olmuş” dedi.

“BULGARDAN DE PAZARLIK EDEN VAR”

Satma yapabilmek için mecburen Bulgarca öğrendiğini ifade eden esnaf Sibel Şiltel, Türklerin kuruyemiş alamadığını söyledi. Şiltel, “Alamıyorlar tabi kim. Zahir alsın? 280-250-200. 200 liralık çok şişman servet. Türk müşterimiz oluyor ama 250 gram, 100 gram. 50-100 liralık, bir iki az. Binde benzeri anca o de kayısıya reçel yapacaksa. İndirim yazmak istiyor. Bulgarlardan dahi mukataa işleyen var. Öğrendiler işi. Çokça alırlarsa bağımlı kim bizi zora sokmayacak şekilde koruyucu olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu,

Ambar görevlisi Mustafa Karayel,

Pazarda kuruyemiş satan esnaf Mal Biçer,

Esnaf Sibel Şiltel,

Pazardan detaylar

Share: