‘Horoz Karası’ üzümünde faziletkâr rekolte sevinci

Kilis Karası yerine bile bilenen Horoz Karası cinsi üzümün hasadına başladı. Müstahsil yüksek rekolte sevinci yaşarken, üzümün kilosu tarlada 2 teklik 30 kuruştan, marketlerde ise 10 TL’den satılıyor.

Türkiye’de oylumlu bağcılık bölgelerinden biri olan Kilis’te, Horoz Karası cinsi üzümün hasadının başlaması ile alay malay sofralık yerine dahi tüketilen üzümün kilosu tarlada 2 TL 30 kuruştan, marketlerde 10 TL’den satılıyor. Üzüm üreticilerin aynı kısmı, fiyatların az olması zımnında üzümlerini kurutmalık olarak kıymetlendirmek için çalışmalara başladı. Kilis’in Minval köyleri ile Musabeyli ilçesi ve köylerinde elan çok yetiştirilen üzümde, kuraklığa rağmen rekoltenin gür olduğu bildirildi.

İlk hasat Suriye sınırında yapıldı

Horoz karası üzümün Kilis’teki önce hasadı Suriye sınırına başarısız noktada kâin Süngütepe köyünde yapıldı. Kültür Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir, Kilis Karası üzümün hasadının başladığını anlatım ederek, “Kilis’te kısaca 160 bin dekar alanda üzüm üretimi yapılmaktadır. Gözyaşı ve arık kendisine piyasaya sürülüyor. Bu sene rekoltemiz yeğin, afat ayrımsız şeylere karşın bereketli, bölgenin sunu makro anlaşma kaynağı üzümdür. Bölgemizde Rumi (Urumu), Pafi, Kilis Karası ilkin koyulmak için aynı çokça çeşit üzüm yetiştiriliyor. Üzüm fiyatları düşük, tarlada 2 TL 30 kuruşta azrail buluyor. Çiftçinin beklentisi yüksek. Çiftçilerimize sesleniyorum, satışlarda acele etmeyin, 50 bin titrem rekolte beklentimiz var. Sabık yıla oranla bir roketle ama saf afetlere rağmen efdal diyoruz. Üzüm rekoltesi tam Türkiye’de yüksektir. Bu yıl kurutmalık işlemleri çok tamam. Yaş üzüm mülk etmeyince müstahsil üzümünü kurutarak satmayı yeğleme paha. Sabık sene yüzdelik 60 oranında gözyaşı üzüm olarak değerlendirirken, bu yıl yüzde 60 oranında arık namına değerlendirecektir “dedi.

Üzüm üreticisi İsmail Kaya ise, 30 dönüm üzerinde üzüm üretimi yaptığını tabir ederek, “Üzüm fiyatlarının haddinden fazla bağan olması bizim için iri sıkıntıdır. Hasat bakir başladı. Fiyatlar yükselmez ise ark adına değerlendireceğiz. Üzümümüzün aroması yüksektir, üzüm suyu olarak ta değerlendirebiliriz” diye niteleyerek konuştu. – KİLİSShare: