İbb Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yargılandığı Davanın Duruşması Öncesinde Kartal’da Derinti, Eylem ve Basın Açıklaması Yapılması Yasaklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçme Müesses (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması bugün Kartal’daki Küçük Asya Adliyesi’nde yapıldı. Davanın duruşması 11 Kasım’a ertelenirken, murafaa öncesi Kartal Itimat Müdürlüğü’nün talebi üzerine Kartal Kaymakamlığı, kaymakamlık sınırları zarfında derinti, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması yapmayı yasakladı.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun, 2019’daki yerli seçimler sırasında “Faziletli Seçme Yerleşmiş üyelerine taşlama ettiği” iddiasıyla üzerine 1 sene 3 ay 15 günden 4 yıl 1 ayak tabanı kadar dam cezası talebiyle yargılandığı davanın duruşması bugün İstanbul Küçük Asya Adliyesi 7’nci Temel Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme 11 Kasım’a ertelendi.

Duruşmayı istekli buyurmak isteyen çokça sayıda CHP’li salona alınmadı. Bu duruma, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Resmi yazıyla! adliyeye bağışlamak, davayı çakmak ve adliye çevresinde bulunmayı engel olmak hangi gelmek? Korkmayın biz halkız ve haklıyız ve tabii kazanacağız. 16 milyon kazanacak, 85 milyon kazanacak” sözleriyle tepki gösterdi.

Ülkü öncesi Kartal Kaymakamlığı, Kartal Güven Müdürlüğü’nün talebi üzerine kaza sınırlarındaki kül güruh, gösteri yürüyüşü ve matbuat açıklaması yapılmasını yasakladı.

“… duruşmaya katılım üzere yoğun çağrılar yapıldığı ve katılımın faziletli olacağı düşünüldüğünden bu durumun kamu düzeni ve kamunun esenliğini bozabileceği değerlendirilmektedir. Rum Adliyesi yerleşkesinde ve civarında toplanacak grubun eylemlerinin, matbuat açıklamasına ve eylem olaylarına dönüşerek adliyede bitmeme fail duruşmaları ve işleyişi pahal etkileyeceğinden, milli asayiş, kamu düzeni, yanlışlık işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının adalet ve özgürlüklerinin korunması üzere valilik oluru ile belirtilen yerler dışında 21.09.2021 tarihinde ilçemiz sınırları içerisinde herhangi bir tür toplantı, matbuat açıklaması ve gösteri yürüyüşü yapılmasının ‘yasaklanması’ hususunu olurlarınıza sunu ederim.”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, içtimai iletişim araçları hesabında, Kartal Kaymakamlığı’nın haram kararını; “Korkmayın, biziz; umum!” notuyla paylaştı.

Share: