Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu: “2023 yılı Nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Nazır Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL gelmek üzere almanak bütün 139 milyon TL tasarruf edilecek”

TRABZON Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eskimemiş Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı Nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kullanılmamış Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulunmak amacıyla bugün Trabzon’a mevrut Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, tünele kendi kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Arkası Sıra tünel inşaatında gelinen dideban ile ilgilendiren matbuat mensuplarına açıklamalarda bulunan Nazır Adil Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane beyninde 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın yer ince çift tüp karayolu tüneli olacak bakir Zigana Tüneli’nin dünya çapında ayrımsız karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin yer gelişmemiş sürede hizmete girmesi için çalışmaların 7/24 sürdüğünü rapor fail Vekil Adil Karaismailoğlu, “Binnetice sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, eriştirme ve tanıtma stratejimizi çok boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Bölgesel sınırları de aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu banal hareketle özellikle ulaşım alanında arsıulusal entegrasyonu, ekonomik kalkınmanın sunma majör dinamolarından biri namına gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güzeşte sonuç 20 yıl süresince tam erişim stratejilerini küresel eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global bir lojistik süper güce idare etmek, erişim ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki noksan bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şarki Karadeniz’in yer koca tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu bulunmaz projemizi, mecmu Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimlik önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli üstelik bölgede eskimemiş istihdam, hisse senedi alanları ve imkanları oluşturacak, havza ekonomisine oylumlu katkılar sunacaktır” diye niteleyerek konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca bulunan sefer 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin yıldız-cenup aksları kapsamında yapılan projelerin sunu önemlilerinden birisi olduğunu belirten Icra Vekili Adil Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’da düzlük düz Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü dudak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut ululuk yolu ikişer şeritli bölünmüş kez haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen blucin, 600 metre henüz hor çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, salim tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda kalkmak amacıyla çift tüpten oluşuyor. Hep uzunluğu angajman yolları ile gelişigüzel 15,1 km’ye ulaşacak. Hafriyat-terviç ve sonuncu beton şümul çalışmalarını elhak tamamlamıştık. Bitmeme eden icraat kapsamında kocaman aşamaları geride bıraktık. Elektro mekanik imalatlar bitmeme ediyor. Tünel yokuş kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını bile tamamladık. Projemiz hizmete açılınca mevcut nöbet 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylecene yolculuk süresi yaklaşık 30 dakika azalacak. Bu dahi balaban tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL başlamak için yıllık bütün 139 milyon TL artırım edilecek. Karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına bundan sonra dar günler kaldı. 2023 yılı april ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yıpranmamış tıpkısı nefes getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus şita aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu “Kış aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek kez kullanıcılarına tehlikesiz ve konforlu gezi imkanı sağlayacağız. Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut şiddetli virajlar, rampalar ile birlikte sarp yamaçlardan taş düşmesi kadar problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz deniz boyu kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı bundan sonra kabil olacak. Böylece arsıulusal ticaretin elan çabuk ve güvenli yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine bakir tıpkısı dem getirecek. Zigana Tüneli ve angajman yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 evcil ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri aracılığıyla mensur edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk defa yapılan “amudi şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde dokuma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun gelişigüzel birinde 1 bozulmamış, 1 de karışık albeni almak üzere mecmu 6 sayı havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların ayrımsız ayrıksı zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir mühür gibi: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında cesim aynı ivme oluşturacak. Kullananlara, mıntıka halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin çekicilik projeleri arasında yerini alacak” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, Trabzon’birlikte yürütülen Kanuncu Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Engelsiz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu gibi mecmu proje tutarı 26 bilyon 905 milyon teklik olan 24 karayolu projesinin dahi bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: