Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, bakir Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla eriştirme altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global ayrımsız geri hizmet süper güce evirmek, erişim ağlarını genişletmek ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki nakıs bağlantıları bağlamak önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde kâin Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların sonuç durumuna ait bilgelik aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın arz ayrıntılı çift şişman karaca yolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin karı sahipliği yapacağı dünya çapında tıpkı esmer yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin kazı tutma çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta kandil rüyet töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu gine gelişigüzel yaşamıştık. O devir bugündür tünelimizi hizmete fora etmek üzere çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Nihayet sona yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada mevcut Türkiye’nin haddinden fazla yüce ayrımsız konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını çevirmek, ehil olduklarımızdan milletimizin en son düzeyde yarar sağlayabilmesi için çalışmalarımızı inceden inceye yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, ulaştırma ve haberleşme stratejimizi çok boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı lehçe sınırları dahi aşarak global çapta yapıyoruz. Bu banal hareketle özellikle muvasala alanında uluslararası entegrasyonu, iktisadi kalkınmanın genişlik kocaman dinamolarından biri kendisine gördük.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sabık akıbet 20 yıl boyunca tamlık erişim stratejilerini, küresel eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla eriştirme altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global tıpkısı lojistik süper güce atfetmek, erişim ağlarını bollatmak ve uluslararası transport güzergahlarındaki eksik bağlantıları izafe etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, aha bu noktada Şarki Karadeniz’in yeryüzü eke ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ettikleri Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmak gerektiğini belirterek, “Bu bulunmaz projemizi, kül Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimlik önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede kullanılmamış istihdam, hisse senedi alanları ve imkanları oluşturacak, kesim ekonomisine heybetli katkılar sunacaktır.” diyerek konuştu.

Seyahat süresi tahminî 30 an azalacak

Karadeniz Yaka Yolu’nun, kıyı kesimindeki yerleşme yerlerini yüksek standartlı ayrımsız erişim zıkkım ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“amma velakin başlattığımız şimal-güney akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede dayanabilen çok yol ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kadar nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri ayrımsız araya getiren Zigana Tüneli üstelik kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin en önemlilerinden aynı tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine bakir tıpkısı nefes getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede kayran düz Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü ağız ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki mevcut celal yolu ikişer şeritli bölünmüş misil haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen blucin, 600 metre elan bayağı çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda atılmak amacıyla koşa tüpten oluşuyor. Mecmu uzunluğu angajman yolları ile alay malay 15,1 kilometreye ulaşacak. Hafriyat-terviç ve sonuncu beton istila çalışmalarını elhak tamamlamıştık.”

Devam eden icraat kapsamında, kebir aşamaları geride bıraktıklarını, elektrokardiyografi mekanik imalatların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel huruç kavşağında mevcut 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını birlikte tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca kâin yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına meni ederek, “Böylelikle yolculuk süresi birlikte kısaca 30 dakikanın üzerinde azalmış olacak. Bu üstelik balaban artırım avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon teklik, akaryakıttan 99 milyon teklik almak amacıyla almanak 139 milyon lira artırım sağlayacağız. Karbon salımı birlikte 18 bin ton elan az gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına bundan sonra az eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında hep imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diye niteleyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde alelhusus kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek nöbet kullanıcılarına güvenli ve konforlu gezi imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Antrparantez, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan dokunaklı virajlar, rampalar ile alay malay sert yamaçlardan taş düşmesi kabil problemler dahi ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz sahil kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve uran merkezlerine problemsiz akışı bundan sonra elan dolgunca olacak. Sonunda uluslararası ticaretin elan çabuk ve inanılır yapılmasına balaban katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni benzeri dem getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir işaret üzere”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 domestik ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri marifetiyle nesir edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca kişmiri yolu tünellerinde Türkiye’bile ilk kez dikey şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde oluşum edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 dahi bulaşık gelgel gelmek için toplam 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ustalık, mühendislik boyutlarıyla domestik ve milli çalışmaların benzeri ayrıksı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak ayrımsız mühür kabil. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında mefret bire bir ivme oluşturacak, kullananlara, bölge halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin çekicilik projeleri beyninde yerini alacaktır. Filhakika eğer gönlünüzde milletinize cebin duyduğunuz aşk varsa, hizmet çoğaltma isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar derbent verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu üstelik şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’de yürüttükleri çalışmaların yalnızca Zigana Tüneli ile tutkun olmadığını da vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Pınar Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Açık Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kadar toplam 26 milyar 905 milyon teklik bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’üstelik de alelhusus karaca yolu alanında devasa projeler bulunduğuna belen fail Karaismailoğlu, bitmeme fail projeleri yer gelişmemiş zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği güzeşte işçisinden mühendisine, uzmanından teknik personeline, tüm müteahhit firma ve Karayolları personeline teşekkürname ederek, “Bizden destek ve dualarını esirgemeyen tamlık milletimize da şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız bindi ve buyruk ile Türkiye’yi geleceğe haiz projelere imza atmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Share: