Icra Vekili Kurum’dan

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon basamak arsası ve 10 bin işyeri amacıyla müracaat detaylarını anlattığı toplumsal medya hesabından video tasa adına paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Icra Vekili Garaz Çekicilik, 1 milyon konut amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere bakarak yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon ev amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımını bile tutmak isterim. 50 bin İstanbul’bile, 100 bin Ankara’de, 25 bin İzmir’de, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’de, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’üstelik, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’da almak için 81 ilimizde; 1 milyon hane amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Bakan Gurur, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz benzeri şekilde, çakılı ve akıllıca ifa koşullarıyla; altyapısı evet, ümran planı hazırlanmış arsalarda mensur edebileceklerini anlatım etti. Mukteza ustalık ve hukuki destekleri Vekillik ve Şişman Ev İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kendisine istisnasız gelişigüzel vatandaşa sunulacağını söyleyen Bakan Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem dahi konut amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Her ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi anide çıkarsa birini yeğleme ederek sülale sahibi mümkün” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir eden Vekil Garaz Hava şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta yan yana parseller bulunuyor. Tekrar müşterek parsellerde türe sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda üstelik her türlü proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar dayanak noktası zait 4-5 merhametsizce geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah; genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mesafe ayı itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teslim edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Bağımsız Milletvekili parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Birlikte parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“TOPLUMSAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’birlikte atılacağını hatırlatan Bakan Kurum, “İnşallah sosyal konutlarımızın önce temellerini Ankara’bile, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Icra Vekili Çalım, 50 bin iş yeri amacıyla ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni işyerinin hizmete sunulacağını anlatım ederek, “Bu işyerlerimizi birlikte, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayicimize, canlı girişimcilerimize sunacağız. İnşallah sanayi gelişim yerlerimizin da temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yeni katma istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN AŞKIN EKONOMİK HAREKETLİLİĞE AMIL OLACAK”

Nazır Hava, 2003 yılı başından itibaren üretilen toplumsal bölük sayısının 2 milyona, diğer projelerle alay malay çap olarak üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının üstelik 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 milyar teklik olan içtimai konut hamlemizin, sair sektörlerimizi da tetikleyerek; 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe açar olacağına samimi inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Göz Hamlemizin’ beher türe sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz için körpe, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Share: