Ilbay Epcim: “21 Şubat 1918 inancın, kararlılığın, azmin, birlik olmanın, yeniden doğmanın tarihidir”

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü dolayısıyla benzeri kutlama mesajı yayımladı.

Vali Epcim, kutlama mesajında şu ifadelere vadi verdi:

“21 Küçük Ay 1918’birlikte meyvesini veren ve Bayburt’umuzun Ermeni mezaliminden kurtuluşuyla sonuçlanan bu alplık destanı, elden geçmişimizin ermiş hatırası olmaktan öte tıpkı ruz ve hars şuurudur. Dede Korkut diyarında yazılan bu alplık destanı, milli tarihimizin kaydettiği yeryüzü muhteşem ve sunu mefret mücadeleden biridir. Bu mücadele; toplum yerine yakılmış, yıkılmış, bürüme edilmiş tıpkı coğrafya üstünde yeniden dirilişimizin ifadesidir.

21 Gücük Ay 1918, inancın, kararlılığın, azmin, angajman olmanın, yeniden doğmanın tarihidir. Vatan üzere dulda edilmiş göğüslerin, kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla mürekkep yüreklerin ve istiklal uğrunda kenetlenmiş ellerin tarihidir.

Asırlardır nice badirelerde birbirine kenetlenen milletimiz o gün ki şartlarda düşmana argıt vermemiş, bugün da yaşadığımız zelzele felaketinde kenetlenerek ilişki olmuş ve tüm zorluklara ciğer germiştir. Bilinmelidir ki geçmişten aldığımız ilhamla, milletçe, şehitlerimizin bize bıraktığı mübarek emanetin sorumluluğunun idraki süresince namına, herhangi bir güzeşte dolaşma benzeri şuur ve inançla ülkemizi asri medeniyet seviyesinden daha birlikte yükseklere nakil kararlılığını göstermeliyiz.

Bu vesileyle tekmil hemşerilerimizin 21 Küçük Ay halas gününü kutlama ediyor, şehitlerimize, ebediyete irfan etmiş gazilerimize ve geçtiğimiz günlerde ülkemizin yaşadığı şişman zelzele felaketi zımnında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Milletimizin başı iyi olsun.” – BAYBURT

Share: