İzci imam gençlere doğa sevgisini aşılıyor

Edirne’bile imam Talha Karaca, Kur’an kursu öğrencilerini oymakbaşı sıfatıyla izci kamplarına götürerek huy sevgisi aşılıyor.

Budakdoğanca köyünde görevli 28 yaşındaki önder Kara, 12 yaşında izciliğe nikbet saldı.

Ortaokul çağlarında başladığı keşşaflık eğitimlerinde oymakbaşılığa kadar yükseldi.

İmam olduktan sonradan bile doğadan ve izcilik faaliyetlerinden hiç kopmadı.

Geçen yıl Kült İşleri Başkanlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu arasında imzalanan tören düzeni kapsamında Edirne’deki 15 kült görevlisi üzere kursa katılıp keşşaf lideri oldu.

Daha sonra hem Kur’an kurslarına katılan öğrencilerle nazari hem birlikte doğada ameliye keşşaflık eğitimleri vermeye başlayan Yağız, öğrencilerine huy sevgisi vermeye bitmeme ediyor.

-“Toplumsal faaliyetlerde bulunuyoruz”

Kişmiri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimlerde öğrencilere izcilik kuralları, kamp etme, çadır kurma, keşşaf oyunları ve marşlar öğrettiğini söyledi.

Yaz döneminde üstelik dinlenme kampı faaliyetleri yaptıklarını anlatan Kara, “Buradaki amacımız Kur’an kursu talebelerimizi milli, manevi değerlerine eş tıpkısı şeklide işlek, cismen, fikirce ve ahlakça uyanık yerine yetiştirmektir.” dedi.

Eğitimlerle öğrencilerin hem dünyevi hem da manevi anlamda gelişimlerini sağladığını tabir eden Esmer, şunları kaydetti:

“sosyal faaliyet açısından öğrencilerimizle Milli Ağaçlandırma Günü’nde Süloğlu ilçemizde rekiz diktik. Ayrımsız şekilde öğrencilerimizde ‘Kesişme; İyi ki Varsın Eren’ filmine gittik. Bu kalıp içtimai faaliyetlerde dahi bulunuyoruz. Hoppadak kamplardan kamplara değil onların kendi gelişimlerini toplumsal manada etkileyecek yani ayrımsız takım ruhu, deri ruhu ile akıntı etmelerini sağlamalarını amaçlıyoruz.”

-“Sağtöresel kazanımları açısından balaban tıpkı etap”

Talha Esmer, gençlere örnek olacak projeler ve ameliyat ortaya koymaya çalıştığını vurguladı.

Cübbe hesabına keşşaf fularıyla görenlerin sunma ilkin şaşırdığını anlatım eden Yağız, “Gençler bizleri mihrapta cübbe ve sarıkla görmeye alıştılar amma cübbemizi çıkartıp izci fularımızı taktığımız ahit geçmiş ilkin inanamıyorlar. Tıpkısı imamın kamp yapabileceğini onlarla baziçe oynayabileceğini, onlarla kemirmek yiyebileceğini gördükleri devir kendileriyle içselleştiriyorlar. Hoca tilmiz ilişkisinden daha çok koca – ahi ilişkisine gitmiş oluyoruz. Bu ebat da ister eğitimleri lüzumlu sağtöresel kazanımları açısından muhteşem benzeri etap.” diyerek konuştu.

“El birliğiyle aksiyon yapmayı öğreniyorlar”

15 Temmuz Şehitler Yatılı Kur’an Kursu Öğreticisi Yiğitcan Çağlı da Talha Kişmiri’nın eğitimlerinde kurstaki öğrencilere umum birliğiyle hisse senedi yapabilmeyi öğrettiğini söyledi.

Yağız’nın eğitimlerde anlattıklarıyla öğrencilere kendilerini geliştirme açısından katkıda bulunduğunu anlatım eden Çağlı, “İzcilik faaliyetlerinin beraberinde güreş, yüzme ve futbol kabilinden sportif faaliyetlerde bile bulunuyoruz. Kurslarımızda dini eğitimin yanı sıra bire bir zamanda sportif operasyon üstelik gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Akmercan Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi ve 15 Temmuz Şüheda Yatılı Kur’an Kursu öğrencisi Muhammet Numan Kuşçu, izcilik eğitiminde ekip ruhu kazandıklarını ve etkinliklerle sosyalleştiklerini kaydetti.

Kur’an Kursu öğrencilerinden Hasan Duygusal Kömür birlikte izcilik eğitiminde keçe kurmayı, izci selamı vermeyi, kamp yapmayı öğrendiğini anlattı.

Kur’an Kursunda sosyalleştiklerini dile getiren Kömür, izcilik eğitiminin yanı sıra ayak topu, okçuluk, güreş ve yüzme eğitimi üstelik aldıklarını kaydetti.

Share: