Edirne ekonomi haberi | Doğalgaz krizi korkuttu: Bulgarlar Edirne’den battaniye ve balya alıyor

Doğalgaz krizi korkuttu: Bulgarlar Edirne’den battaniye ve bedel alıyor

EDİRNE Gıdadan, giyime, ocak eşyasından ilaca büyüklüğünde bir nice ihtiyacını Edirne’den karşılayan Bulgar vatandaşlar, doğru kış mevsimi öncesi Rusya Ukrayna beyninde yaşanan çarpışma nedeniyle ortaya çıkan doğalgaz sorunu sonrası demincek de battaniye ve yorgan almaya başladı.

Rusya Ukrayna beyninde yaşanan çarpışma dolayısıyla doğalgazsız kalacak Avrupa ülkeleri arasında kâin Bulgaristan vatandaşları, doğru kış mevsimi öncesi bot, mont, kazak kadar ihtiyaçlarının yanında battaniye, denk kabil ocak eşyalarını da Edirne’den almaya başladı.

Önceki tadına baktılar, sonraları kilolarca aksata yaptılar

Kentte birinci Erek Mahallesi’nde kurulan pazara akış eden Bulgar vatandaşlar, asıl azık maddeleri arasında yer düzlük peynir, zeytin, kaşar, sadeyağ kabil ürünlerden kabul etmek amacıyla peynir satıcılarının önünde teferruatlı kuyruklar oluşturdu. Mavera yandan ise, benzeyen kış mevsimi öncesi havaların soğumaya başlaması dolayısıyla kışlık telaşına başlayan Bulgar vatandaşlar, pazarın altını üstüne getirdi.

Son zamanlarda Bulgaristan’dan gelen müşteriler sebebiyle çalışkan eyyam yaşadıklarını söyleyen muamele esnafı Türker Tulga, “Bulgaristan’dahi yaşanacak doğalgaz krizi dolayısıyla balya, battaniye ve kışlık nevresim satışlarında evire çevire amal yaptık. Doğalgazda bir takı yaşarsak diye şimdiden tedbir yapıyorlar. İnşallah bu şekilde bitmeme porte. Yetmezse feda etmek için tekrardan battaniye ve denktaş alabilirim” dedi.

Temel gıda ihtiyaçlarını karşılayan Bulgar vatandaşlar, bahçelerine atlatmak için muhtelif rekiz ve çiçekleri de Edirne’deki çiçekçilerden alıyor.

“Bahçemiz üzere fide almaya geldik”

Bulgaristan’dan gelen Yüksel Lahut, “Edirne’den arıtıcı alıyoruz, yemiş alıyoruz. Pazara ve bahçemiz için fide almaya geldik. Zeytin, armut fidesi ve çiçek aldık. Gelişigüzel geldiğimizde ayrımsız şeyler alıyoruz. Marketten ahzüita yapıyoruz. Edirne’yi haddinden fazla seviyoruz” dedi.

“Bulgaristan’üstelik fiyatlar 2 hatim daha fazla”

Bulgaristan’dan mevrut ve mütercimlik yapan Sami Ahmet, “Edirne çokça berbat ve rahat. Bulgaristan’üstelik fiyatlar 2 bitirme elan çok. Mallar haddinden fazla domuzuna döşek, emsal, yastık ve yatak kılıfı, eşofman seçme öz şizoit. Seviyoruz burayı. Yiyecek, içme, giysi seçme şeyi buradan alıyoruz. Yer güzel yerimiz Edirne’dir” dedi.

“Tenekeyle global düzlük oluyor”

Bulgarlar yavaş olduğu için Edirne pazarlarına erkenden gelip tezgah açtıklarını söyleyen Veriş esnafı Öz Saygı Pektaş, “Bulgarların alışverişleri zımnında işlerimiz çalışkan geçiyor. Genellikle peynir, tereyağı, kaşar tatlı giyim alışverişi çokça çok yapıyorlar. Evvel tadına bakıp bilahare alıyorlar. Tenekeyle düz oluyor global düz oluyor. Evinin ihtiyacı kadar alanın birlikte Bulgaristan’üstelik harcamak amacıyla düzlük da var. Bulgarlar geldiği antlaşma tümce aksiyon yapabiliyor ve işlemler güzel gidiyor” dedi.

Share: