Kadirlili Ekinci: “Matbu Alamadık, Malın Zibillerini Tarlamıza Döküyoruz”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde çiftçilik özne Yüksek Samet Kocamanoğlu, artan fiyatlar nedeniyle tezek alamadığı üzere tarlasına efsanevi gübresi alaşağı etmek zorunda kaldığını belirterek, “Bu sene basma alamadık. Bizim burada tarlamız ekmezsek hangi olacak? Savsaklamak zorundayız zira malcılık yapıyoruz. Ondan muhit malın zibillerini (hayvan gübresi) da tarlamıza döküyoruz” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine sadık Koçlu köyünde rençperlik ve küçükbaş hayvancılık yapan Uca Samet Kocamanoğlu, artan fiyatlar ve maltalık pahalılığından yakındı. Kocamanoğlu, yer gübresi ve ağızotu alamadığını belirterek, şunları söyledi:

“MALIN GÜBRESİ ALTIN OLDU”

“Yer gübresinin torbası 600 liralık, soylu erki sıkıntılarımız var. Bu yıl basılmış alamadık. Bizim bura tarlamız, ekmezsek ne olacak? Aldatmak zorundayız çünkü malcılık yapıyoruz. Ondan çevre malın zibillerini birlikte tarlamıza döküyoruz. Bu tarlaya basma atamadık. Normalde bu tarlaya bizim 10 testis arazi gübresi atmamız lazımdı, atamadık. Doğrusu malın gübresi dahi altın oldu. Ondan ufuk birlikte tarlamıza malın gübresini atıyoruz.

“ALTERNATİF KENDISINE KESME PALITI YEDİRİYORUZ”

Yıllardan beri hayvancılık yapıyoruz ilk kez biz yemleme alamaz olduk, yani yem alıyoruz üstelik bir iki alıyoruz. Arpa ezmesinin torbası 400 lira ergin, küspenin torbası 600 teklik, tıpkı husye 50 kiloluk silajın torbası 75 lira. Biz yemleme alamıyoruz. Saf yerine almaşık yollara müracaat yapıyoruz. Kesmenin palıtını (palamut) topluyoruz onu samanla karıştırıp mallara onu veriyoruz. Ne yapalım efsanevi aç mı kalsın? Alternatif yollara başvuru yapmamız geçişsiz.”

Share: