Kara aldırış etmeden Elevit Yaylası’nda buz kabilinden suda yüzdü

Kişmiri aldırış etmeden Elevit Yaylası’nda buz kabilinden suda yüzdü

RİZE Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin bin 800 rakımdaki Elevit Yaylası’na revan zat buz gibi dere suyuna girdi.

Rize’de canlı Hasan Önder, değme sene anadan görme adına gerçekleştirdiği ‘karda yüzme’ etkinliğini bu yıl bile gerçekleştirdi. Çamlıhemşin ilçesi bin 800 rakımdaki Elevit Yaylası’na sâdır Alemdar, rastgele yıl olduğu kabil bu yılda kar ve soğuğa aldırmadan adeta buz markajcı dereye girerek yüzdü.

“Yüzme şenliklerine bire bir egzersiz yapmış oldum”

Yaptıkları Yüzme Şenliklerine bire bir egzersiz olsun diye buz gibi suya girdiğini rapor fail Hasan Alemdar, “Yaptığımız değme etkinlik kesim turizmine, bölgenin ekonomisine katkı yapsın diye yapıyoruz. Çünkü Rize ve ya Şark Karadeniz yaz turizmi ile anılsın istemiyoruz. Şark Karadeniz ve Rize’de doğa sporları çok degaje. Yaptığımız etkinlik kış turizmin ihya etmek üzere yapılan tıpkı şey. Üste biz karlı havada yüzmeyi alay haline getirdik. Şita yüzme şenliğini Dünya’birlikte 2 bin 500 metrenin üzerinde eden bir tane bölgeyiz. Bir amacımız de şu, Rize çayına özen iletilmek amacıyla şita yüzmeyle birleştirdik. Bizim sloganımız doğrusu, “buz kabil suda yüzdüler, çayla ısındılar” şeklindedir. Bu sloganıda yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz kafe köşelerinde telefon ve bilgisayarlarda devir geçirsin istemiyoruz. Gençlerimizin kendilerini doğaya bırakmalarını istiyoruz. Tıpkı aktivite için farkındalık olsun diyerek bizde yüzüyoruz. Aslında herkes suyun eksiklik derecelerde olduğunu düşünüyor amma su eksiye düşerse donar. Suyun derecesi 4-5 etap civarlarındadır. Buz üzere sulara kendimizi attık. Yüzme şenliklerine bir alıştırma yapmış oldum. Ev yahut Küçük Ay aylarında tekrardan bire bir Yüzme şenliği yapacağız ama bu posta arsıulusal boyutta planlıyoruz. İnşallah mail zamanda tekrardan buz tutan derelerimizde, göllerimizde bu aktiviteyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Alemdar geçtiğimiz Gücük Ay ayında 7.’si gerçekleşen ‘Kış Yüzme Şenlikleri’ etkinliğine öncülük etmiş ve yağız aldırış etmeden Fırtına Deresi’nin buz üzere suyuna girmişti.

Share: