Karadeniz’de yetişen koruyucu balığında iki yeni otlakçı keşfedildi

Karadeniz’bile yetişen koruyucu balığında iki bakir ekti keşfedildi

SİNOP – Karadeniz’üstelik yetişen koruyucu balığında; biri dünyada ilk kez tanımlanan, ötekisi ise elan ilk ayrıksı bir balık türünde rastlanan fakat kalkan balığında görülmeyen iki yeni otlakçı keşfedildi.

Sinop, Ordu, Kocaeli ve Kırım’da 5 değişik marifet insanının yürüttüğü çalışmada, koruyucu balığının balast kesesinde biri elan geçmiş dünyada on paralık rastlanmayan, gayr ise sadece Atlantik Okyanusu’nun kuzey Norveç kıyılarında yakalanan tavuk balığı balıklarında tanıdık iki yıpranmamış parazitin keşfi selen dünyasına tanıtıldı. Parazitin kayırıcı sağlığına ‘jale tüketilmediği takdirde’ benzeri sorun oluşturmayacağı vurgulandı.

Parazitin adı ‘ceratomyxa scophthalmi’

Sinop Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Emraz Temel Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Karadeniz’de yaşayan bütün balıklarda parazitel hastalıklar konusunda tetkikat yürüttüklerini ve kalkan balığı üstünde aynı yıllık çalışmaları neticesinde bili dünyasına iki eskimemiş abacı keşfini kaydettiklerini söyledi. Prof. Dr. Özer, “Akıbet gerçekleştirdiğimiz himmet kalkan balıkları üzerineydi. Bu çalışmada elan ilk dünyada belirleme edilmeyen benzeri parazitin varlığını ortaya koymuş olduk. Bunu hem yapı bilimsel yerine hem de genetik yerine gerçekleştirdik. Koruyucu balıkları ekonomik ve ticari değeri yüksek olan balıklar. Tespit ettiğimiz otlakçı ise dünyada berenarı geniş, kısaca 2 bin 600 türle kaşkariko edilen, ülkemizde da yaklaşık 30 civarında türle tayin edilen patojen türleri bünyesinde barındıran büyük tıpkısı grup” diyerek konuştu. Özer, Tespit ettikleri parazitin adını ‘ceratomyxa scophthalmi’ koyduklarını ve malumat dünyasına kaydettiklerini söyledi.

Hem Karadeniz’de hem da kalkan balığında ilk kez görüldü

Özer, ikinci keşfettikleri parazitin henüz önce ayrımlı tıpkı balıkta rastlandığını ancak koruyucu balığında ilk defa görüldüğünü dile getirdi. Özer, “Gene bu araştırmamızda benzeri balık örneklerinde Norveç kuzeyinde Atlantik Okyanusu’nda hareketli mezgit balıklarında tespit etmiş olduğumuz bir paraziti ilk kez hem Karadeniz’üstelik hem birlikte kalkan balıklarında belirleme etmiş olduk. Bilgi dünyası için tıpkısı yıpranmamış soy, tıpkı ötekisi de lazım han ve lokasyon açısından bir ayrıksı türün kaydını gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Japonya ve Çin’birlikte hastalıklara rastlandı

Özer, kültürüne bakarak jale balık tüketen bazen ülkelerde tufeyli kaynaklı balık hastalığı olan ‘myxozoa’nın görülmeye başladığını kaydetti. Türkiye’deki insanların balığı pişirerek yediğinden sağlık açısından ayrımsız riziko yapılanma etmeyeceğini dahi sözlerine ekledi.

Çalışmayı; Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri talim üyeleri Doç. Dr. Çokluk Tolga Gürkanlı ve Doç. Dr. Yılmayan Dikici, Kocaeli Üniversitesi Bili Yazın Fakültesinden Araştırma Görevlisi Dr. Sevilay Okkay ve Kırım’dan Dr. Violetta Yurakhno ile gelişigüzel yürüttüklerini tamlayan Prof. Dr. Özer, çalıştıkları kurumların kendilerine bu çalışmalarında sağladıkları imkanlar üzere teşekkürname etti.

Share: