Karadeniz’deki 2. Acun Savaşı’ndan kalma batmış Alman denizaltıları görüntülendi

Kocaeli ve Sakarya açıklarında yapılan dalışlarda 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batmış Alman denizaltıları U23 ve U20 görüntülendi.

Su şeş fon yönetmeni Tahsin Ahu ve ekibi, Kandıra ilçesindeki Bağırganlı Limanı’nda kıyıdan 3 balçık açıkta, 35 metre derinlikte bulunan U23 ile Sakarya Glokom açıklarındaki U20 Alman denizaltılarını kayda aldı.

Plonjon sırasındaki kayıtta, kum zeminde sağ yanına yatmış halde duran denizaltının midyelerle ciltli olduğu görülüyor.

İzlenimlerini paylaşan Ahu, büyük bire bir doğaya sahip Bağırganlı’da hele ağız habitatının büyüleyici görüntülerle yoğun olduğunu söyledi.

Buraya 3 mil açıktaki Alman denizaltısını fotoğraflamak için geldiklerini tamlayan Ceylan, Kerpe Dalış Merkezi Eğitmeni Sedat Türkmen eşliğinde yaptıkları dalışta tarihe tanıklık ettiklerini aktardı.

Alman denizaltısının hikayesine değinen Ahu, şunları belirtti:

“2. Dünya Savaşı’nda Hitler, Sovyetler Birliği’ne karşı denizlerde yarar nail olmak üzere 6 denizaltıyı ilk esmer yolu, sonradan Tuna üzerinden ve Romanya’nın Köstence Limanı’ndan Karadeniz’e indirdi. Bunlar Sovyetler Birliği’nin bir nice gemisini batırdılar. ‘Kurt Sürüsü’ adıyla anılır oldular. Cenk bitinci bu gemiler ortada kaldı. Benzeri kısmını Sovyetler Birliği batırmıştı. Üçü üstelik Karadeniz’in ortasında kalınca Almanya’dan kendinizi batırın talimatı verildi. Bu istek doğrultusunda batırılan 3 denizaltıdan 2’si bizim kıyılarımızda. Biri çabucacık 3 çökelge açıkta, 35 metre derinliğinde, 42 metre uzunluğunda. Gayrı U20 da Karasu açıklarında. Bunlara dalış yaptık, görüntüledik. Tarihin hareketli inç izlerine sançmak temiz benzeri ihtisas. Bütün dalışseverlerin katiyen bunları görmeleri gerektiğine inanıyorum.”

“Turizme kazandırmayı hedefliyoruz”

Kerpe Dalış Merkezi eğitmeni Sedat Türkmen dahi efsane tahtelbahir U23’e ilk dokunanlardan biri olduğunu söyledi.

Bağırganlı’nın hikayesi olan aynı dalış lokasyonu olduğunu tabir eden Türkmen, U23’ü ilk defa arkadaşı Yanardağ Demircioğlu’yla birlikte görüntülediklerini kaydetti.

Türkmen, U23 denizaltısını turizme kazandırmayı hedeflediklerini, başarmaları halinde gelenlere haremlik yazar gelişigüzel plonjon yapacaklarını ifade etti.

Share: