KATSO’da Dış Tecim ve Çizgi Ticareti Eğitimi düzenlenecek

Kars Tecim ve Endüstri Odası (KATSO) ihracat yapma isteğinde olan firmalara yahut vahi hazırda dış satım eden ancak dış satım payını bırakmak isteyen firmalara yönelik ‘Aut Tecim ve Cızık Ticareti Eğitimi’ düzenleneceği açıklandı.

Konuyla ilişik namına açıklamada kâin Komutan Ertuğrul Alibeyoğlu, ‘İlimiz Kars Çıldır-Aktaş Çizik Gümrük Kapısı ve Iğdır Dilucu Hat Gümrük Kapısı üzerinden Dış Tecim yetkisine topluluk olmasına rağmen bu avantajdan firmalarımız yeterince faydalanamamaktadır. Sair taraftan Ermenistan ile çizgi kapılarının açılmasına müteveccih danışmalar yürütülmekte, Türkiye ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan Doğukapı Gümrük Kapısının açılması yönünde çalışmalar bitmeme etmektedir” dedi.

Alibeyoğlu, “Arsıulusal ticaretin dönme geçtikçe henüz da şanlı olduğu ve arsıulusal pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde bir nice üyemiz yurtdışında akla yatkın pazarlar bulmaya dönük çalışmalar ve planlamalar yapmaktadır. Dolayısıyla Kars Tecim ve Uran Odası olarak dış tecim ve çizgi ticareti yönünden nazik gizil haiz ilimizde dış alım ve ihracatın daha birlikte gelişmesini icat etmek adına Dış Ticaret ve Sınır Ticareti Eğitimi düzenlenmesi yönünde çalışmalar başlattık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Parçalanmamış üyelerimize dobra olmasını temenni ederim” diyerek konuştu.

Başkan Alibeyoğlu, “Aut Tecim ve Eksen Ticareti eğitimlerimiz 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2022 tarihinde sona erecektir. Ayrıca istek eden üyelerimize bireysel müşavirlik hizmeti sunulacaktır. Eğitimlerimiz ve müşavirlik hizmetimiz tamamen ücretsizdir ve katılımcılara “Katılma Sertifikası” verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz eğitim bilimi ve müşavirlik hizmeti üyelerimize iri avantajlar sağlayacak ve üyelerimizin aut ticarete açılmasında makro ayrımsız faal olacaktır. Bu anlamda üyelerimizi eğitim programına katılmaya çağırma ediyorum” şeklinde konuştu.

Kars Ticaret ve Uran Odası eliyle düzenlenecek olan Aut Tecim ve Eksen Ticareti eğitimleri 22.08.2022 tarihinde başlayacak olup, 26.08.2022 tarihinde sona erecektir. Terbiye Aut Ticaret Uzmanı ve eğitmeni Recep Heptaş eliyle düzenlenecek. – KARS

Share: