Kavuşum 150 metre altındaki 5 bin almanak tuz mağarasında ders

Kavuşum 150 metre altındaki 5 bin yıllık tuz mağarasında ders

ÇANKIRI – Çankırı’üstelik darülfünun öğrencileri, yerin 150 metre altındaki 5 yıllık Çankırı Düzlük Altı Sodyum Klorür Şehri’nde ders işledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, öğrencilerle gelişigüzel Çankırı’de mevcut 5 bin almanak Kayran Şeş Sodyum Klorür Şehri’nde ibret işledi. Öğrencilerin seçmeli adına aldıkları “rastgele yönüyle sodyum klorür” dersi çerçevesinde tuz mağarasında işlenen derste Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, tuz madenin oluşumu, tuzun Türkiye amacıyla önemi, Çankırı tuzunun özellikleri anlatıldı. Derse katılan öğrenciler sodyum klorür mağarasının ilgi çekici özellikleri için birlikte bilgi sahibi oldu.

“Öğrenciler oldukça ilgililer”

Öğrencilerin derse yavaş bent gösterdiğini anlatım eden Ercoşkun, “Çankırı tuzunun özellikleriyle ilgili ibret yapıyoruz. Sodyum Klorür karşı beş altı makale, beş altı tezkere yazmış birisi olarak bu konuda öğrencilerime hayır olabileceğimi düşündüğüm amacıyla bu dersi açtım ve ibret bati özden karşılanıyor. Sınıflarımızın alabildiği büyüklüğünde öğrenci alabiliyoruz. Öğrenciler bile az çok ilgililer. Üniversitemiz bulunduğu coğrafyadaki değerleri derece semirtmek bu değerleri bakmak bölüm yüzüne çıkartmak kabil bire bir vizyonu, benzeri misyonu bulunmakta. Bu sebeple dahi Bu öğüt üniversitemiz için bile mefret aynı öğüt namına değerlendiriyoruz” dedi.

“Çankırı tuzunun mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık”

Tuzla ilgili yaptığı çalışmalara dahi değinen Ercoşkun, “Elimizden geldiği büyüklüğünde apotr olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından ve antrparantez dünyanın ciharıyek yanından öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerle 5 kesim erdemli lisans tezi tamamladık. Bu arkadaşlarımızdan 2’si Cubitili. Arkadaşlarımızdan birisiyle tuzdan oluşmuş bire bir badiye olan Danakil Çölü konusunda çalıştık. Cibuti’nin yıldız bölgesinde bulunuyor. Bire Bir bile Asal Gölü ait aynı düzentileme yaptı.. Bulunduğumuz madenle ilgili, Germece tuzlarıyla ait erdemli lisans çalışmaları gerçekleştirdik. Çankırı’da satılan Çankırı tuzlarıyla ilişik tıpkısı faaliyet gerçekleştirdik. Adeta Çankırı tuzunun imzasını veya Çankırı tuzunu Çankırı özne mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık” diye konuştu.

Öğrenciler ise tuzu herhangi bir yönü ile ele aldıkları dersin az çok sevinçli geçtiğini söyledi.

Share: