Kayseri’de lise öğrencilerinin 100 dekar alana ektiği aspirin hasadı yapıldı

Kayseri’nin Bünyan ilçesinde gıda, ekincilik ve hayvancılık eğitimi sunulan çığır lisesinin öğrencilerince 100 dekar alana ilk kez ekilen aspir hasat edildi.

Kent merkezine kısaca 45 kilometre uzaklıktaki Tuzhisar Mahallesi’nde gıda, ekincilik ve hayvancılık alanında eğitim bilimi veren Büyüktuzhisar Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi’nin 49 öğrencisi, öğretmenleri öncülüğünde mülkiyeti Bünyan Belediyesine ilişkin 100 dekar araziye, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, kaymakamlığın desteğiyle nisan ayında aspir ekti.

Öğrenciler, ekimden sonraki 5 maaş süreçte birlikte gübreleme, çapalama ve sulama kabil işlerde canlı çalışarak derslerde öğrendikleri bilgileri tarlada pekiştirdi.

Tarladaki hasat etkinliğinde gazetecilere izah işleyen İl Milli Yetişek Müdürü Ayhan Suç, 100 dekara ekilen aspir tohumunun Kayseri Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekilmeyen bir tane benzeri karış düzlük kalmasın.” direktifleriyle arazinin ekildiğini tamlayan Yanlış, kestirmece 4-5 ton aspir antagonist elde etmeyi hedeflediklerini aktardı.

Yanlışlık, elde edilecek gelirin sonraki yıllarda kurulacak ser alanı ve önümüzdeki yıl şeker hastalığı pancarı veya buğday ekimi üzere kullanılacağını dile getirdi.

Projenin kudretli olduğuna değinen Kusur, hasadın herkese ömre bedel olması temennisinde bulundu.

Büyüktuzhisar Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mustafa Kaan Başer bile ailesi tarımla uğraştığı için tarım ve hayvancılık eğitimi veren patika lisesini tercih ettiğini, bu sene kullanışlı aspir ektiklerini belirtti.

Başer, aspir bitkisinin ne işe yaradığı, hangi antlaşma zıddiyet edildiği, ne soy gübrenin atıldığı, ne ilaçların kullanıldığı kadar bilgileri öğrendiğini ifade etti.

Öğrencilerden Kasıt Karacan ise meslek zamanı ektikleri aspirle tarlada elbet aksiyon yapacaklarını ve ilk teşrin zamanı meri yöntemleri öğrendiklerini vurguladı.

Enes Gültekin ise ekol yardımıyla aspirin ne işlemlerden geçerek yağ elde edildiğini, kullanılan ekipmanları tanıdığını, aplikasyon sayesinde deneme kazandıklarını kaydetti.Share: