Mardin Barosu, Derik’teki kazaya ilişkin yürütülen soruşturmanın genişletilmesini istedi

Mardin Barosu, Derik ilçesinde art arda yaşanan 1 polis güçleri memurunun martir olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin üstelik yaralandığı kazaya ilgilendiren soruşturmanın genişletilmesini istedi.

Baro Başkanı İsmail Elik bir kol avukatla baro binasında yaptığı açıklamada, Gaziantep ve Derik’te trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Kazayla ilgilendiren Mardin Barosu namına yaptıkları incelemelerde bazen bulgulara ulaştıklarını nâkil Elik, şunları söyledi:

“Mardin Barosu olarak yaptığımız araştırma sonucunda; aynasız ve eksperyans tanıklarının beyanlarına, anket dosyasında mevcut farklı evraklara dayanarak temas iki olayı dahi güdücü hatalarından ibaret trafik kazaları namına görmek cins değildir. Yapılmakta olan soruşturmada ve yapılacak olan kovuşturmada belirttiğimiz hususlar dikkate alınmalı, kusuru, ihmali kâin bütün emanet ve kurumların önem önünde hesap vermesi sağlanmalıdır. Yargının vereceği değişmeyen bu kabil kazaların önünü kesecek ya da eş kazaların sürüp gitmesine sebep olacaktır. Mardin Barosu namına, halkımızı koyu benzeri acıya boğan seçkin iki kazada yargı sürecinin hukuka akıllıca yürütülmesi, tek gönül yahut kurumun etkisi ve baskısı altında kalmadan, ihmali ve kusuru mevcut yaşama ve kurumların hız önünde hesap vermesi amacıyla sürecin takipçisi ve müdahili olacağız.”

Elik, gâh hasar müşavirlik şirketlerinin ailelere ulaşarak, yasasız şekilde onları acıları üzerinden sömürme ettiklerini dile getirerek, “İnsanlarımız daha morgdayken, acıları tap tazeyken hasar danışmanlık şirketleri ailelere ulaşıp onların duygularını sömürmeye çalışıyor ve servet kazanmaya çalışıyor. Baro adına tespit ettiğimiz bütün hasar danışmalık şirketlerine ve onlara cihaz olan kim varsa türel proses başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Share: