Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan mahmul hayatı zıt yönde etkiledi

Kıyamet ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa amacıyla dolaşma süresince ve akşam ezanı saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde aktif olması muhtemel kuvvetli yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın cenup ve batısı ile Şimal Ege’üstelik görülecek boğanak ve gök patırtılı bora yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’bile akva, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında vadi düzlük çokça sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE DOLU YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların ardından it canlı çok ilde bora yağış enerjik oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’da bora yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’birlikte ise akarsu baskınlarının beraberinde yoğun yağışları üstelik hayatı damarı bozuk etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’üstelik bugün saat 16.00 sıralarında enerjik olan sağanak yağmur yurttaşlara edisyon anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde ana yol ve sokaklar suyla dolarken, Iye Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını dahi akarsu bastı. Şifahane bahçesinin ve içerisinin suyla komple olduğu anların vadi aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Yurttaşların hastane içerisinde akarsu komple koridorlarda güçlükle yürüdüğü görüldü. Yağış nedeniyle trafikte de aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE KOMPLE VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji tarafından bugün amacıyla komple ve asuman ses bora yağmur uyarısı yapılan Balıkesir ve belde ilçelerinde saat 15.00 sıralarında bora yağmur başladı. Yoğun ile tuhaf tahminî 1 saat etkili olan bora nedeniyle ana yol ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri zımnında sürücüler print anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üzerinde yakalanan vatandaşlar ise sakınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde birlikte etkili olan boğanak ve meşbu yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Ağır yağan baran sebebiyle haddinden fazla sayıda sülale ve hareket yerinin dayanaklık etmek katlarını akarsu bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak olumsuz durumlara cebin amade olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA MAHMUL YAĞIŞI

Bursa kent merkezinde öğle saatlerinde öğle saatlerinden itibaren kayran saha asuman patırtılı sağanak etkili olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin faziletli rakımdaki mahallelerine komple yağdı. Keles’te ceviz büyüklüğünde yağan mahmul hayatı huysuz etkiledi. Aynı vatandaşın aracını, branda örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Meşbu, ekincilik arazilerine üstelik kötülük verdi. Eskişehir Bölge Hesap ve Er Ikaz Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’da metrekareye saatte 75 kilo yağmur düşmesi bekleniyor. Gök gürültülü boğanak yağmur dolayısıyla oluşabilecek sel ve akarsu baskınlarına cebin hem Bursa Valiliği hem de Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş, sosyal medya hesaplarından vatandaşları tetik olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu şeb yarısına kadardı, ancak Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden ikinci bir ihtar elan geldi. Bursa amacıyla erte saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MAHMUL VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’üstelik beklenen yağış Ezine ilçesinde çalışkan oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay baran başladı. Yağmurun arkası sıra de meşbu yağdı. Camlara vuran yoğun taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Bora zımnında bazı caddelerde akarsu birikintileri oluştu. Alelade Endüstri Sitesi’nde da sokaklar suyla doldu. Sıkıntı nedeniyle bazı ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Kırılan ongun dalları de esasen ekipler vasıtasıyla toplandı.

MANİSA’DA MAHMUL VE YAĞMUR NEDENİYLE BASKI ANLAR YAŞANDI

Meteoroloji vasıtasıyla zaman amacıyla meşgul ve asuman curcunalı bora yağmur uyarısı yapılan Manisa’nın form ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’bile saat 15.00 sıralarında yağış başladı. Dolu ile tuhaf kısaca 1 saat canlı olan sağanak zımnında cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Manisa- Menemen karaca uğrunda sürücüler kimi vakit ilerlemekte ağırbaşlılık çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar zor anlar yaşadı.Ayrımsız esnafın çöpler dolayısıyla tıkanan mazgalı tarafından açmaya çalıştığı görüldü. Belediye ekipleri ana yol ve sokaklarda saflık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte deli dolu olan boğanak günlük yaşamı ve trafiği pahal etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, vabeste yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Odalık Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar yolunda gösterişli su birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde ara sıra familya ve aksiyon yerlerine su bastı. İl Itimat Müdürlüğü’ne sınırlı gidiş geliş ekipleri, yolda kalan vesait dolayısıyla Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER GRUP KURDU

Kütahya site merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde kilolu yağışın peşi sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere bir nice noktaya ekip kurdu. Gelgel sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Bölge Adisyon ve Erken Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada da “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden nagehan dominant, taşkın, sebep, yerel mahmul yağışı ve yağmur çabucak sağlam rüzgar gibi olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden bilahare apansızın bastıran şiddetli yağmur hayatı zıt yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde kısaca noksan saat deli dolu olan yağış nedeniyle temel yollar ile bazı karı ve hareket yerlerinde su baskınları yaşandı. Apansızın bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde mevcut Hal Kavşağı adına aşina köprü altında oluşan su birikintisinde çevrili kaldı. Yatık artan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı ocak ve iş yerlerine üstelik anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin gâh bölümlerinin akarsu baskınlarıyla uğraş ettiği anlarda ise kent merkezinin yanı sıra Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bilgisiz olan vatandaşlar, güneşli sıcak bire bir yaz gününde park yeri ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ HAYATI KARŞIT ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde devir ortasında başlayan ve site merkezinde etkin olan boğanak yağış, kırsalda birlikte hayatı inatçı etkilendi. Milas üzere zaman ve ferda için asuman gürültülü boğanak yağmur uyarısı yapılırken; gök gürültülü boğanak yağışa cebin titiz olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda aniden hâkim, su baskını, sebep, evcil yoğun yağışı ve yağış takkadak akva rüzgar, hortum teşekkül riski üzere olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te memleket merkezinde yaklaşık 1 saat süren sağanak, bazen binaların bodrumlarında su baskınlarına el açtı. Boğanak kâh mahallelerde cümbüş kesintilerine neden oldu. Su birikintilerinden geçmeye çalışan kâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri şehir içi ve kentler arası yağız yollarında trafikte aksamalara bozukluk oldu. Birçok güdücü araçlarını iltica etmek amacıyla çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri bile kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması üzere çalışma yürütüyor. Site merkezinde alıngan dikme dalları nedeniyle ulaşımda aksama meydana geldi.Share: