Mersin, ‘Çok Acı Kuraklık’ Kategorisine Geçti.

Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, Mersin’in ‘çok zehir yağışsızlık’ kategorisine geçtiğini duyurdu. Seçer, “Depremle mütezayit, yaz aylarında elan bile artacak nüfusumuzu öngörerek çalışmalarımıza çabukluk kazandırdık. DSİ Genel Müdürlüğü, Pamukluk Barajı tasfiye-akıtma hattını geç kalmadan başlatmalıdır. Herhangi Bir felç akarsu çokça nadir” paylaşımını yaptı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremlerinin ardından facia bölgesinden pahal kafile düz kentlerin başında mevrut Mersin Ağacı’bile akarsu kullanımı birlikte şita şartlarına bakarak artım gösterdi.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada Sazak’in ‘haddinden fazla keder susuzluk’ kategorisine geçtiğini duyurdu. Seçer, “Mersin ‘çokça kötü yağışsızlık’ kategorisine geçti. Depremle mütezayit, yaz aylarında elan dahi artacak nüfusumuzu öngörerek çalışmalarımıza yordam kazandırdık. DSİ Genel Müdürlüğü, Pamukluk Barajı tasfiye-akıtma hattını geç kalmadan başlatmalıdır. Seçkin damla akarsu çokça nadir” paylaşımını yaptı.

Yaşanan susuzluk cihetiyle dahi ati günlerde akarsu sıkıntısı çekilebileceğine ilgi çekici Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ), suyun tasarruflu kullanılması gerektiğine ilgi çekti. MESKİ Genel Müdürlüğü, Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne kış kocaoğlan olmasına karşın maksimal kapasiteye mümasil yaklaşık yüzde 93 ile yüzde 96 oranlarında akarsu çektiklerini açıkladı. Yaz aylarında akarsu tüketiminin yüzde 50 oranında artacağını öngören MESKİ, yaşanan kuraklıkla bile birlikte kentte çetin oranda su sıkıntısı çekilebileceğine vurgu yaptı.

MESKİ Umumi Müdürlüğü Tasfiye Tesisleri Dairesi Başkanı Dr. Emel Deniz Avcı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyumlu aralıklarla vermiş olduğu kuraklık haritalarından küçümseme ederek, şunları kaydetti:

“İlimiz en üst yayınlanan kuraklık haritasında ‘Olağanüstü Kurak İller’ ortada saha almakta. Bunun hem ne efsus kim şu anda mevcutta olan iklimle alakadar ayrımsız sıkıntısı varken, yağışlarla ait bir durumu varken; amma velakin ilimizdeki çabuk insan artışı ile alay malay dahi korkulu problem yaşıyor durumdayız. Alelhusus Suriyeli mülteciler ve bununla beraber en son yaşanan deprem felaketi böylece ilimize yaşanan göçle gelişigüzel akarsu tüketimimiz kırıcı oranda arttı. Bu de beraberinde gâh sorunları getiriyor.

“CAN 2 MİLYON 700 BİNİ BULMUŞ DURUMDA”

Değme ne büyüklüğünde ilimizin safiha nüfusu 2 milyon olsa bile şu anda bir üs var kim bu 2 milyonun üstünde tahminî 700 bine mail vatandaşımız şu anda Sazak’de ikamet mesabe vaziyette. Bunların ortada hem Suriyeli mülteciler hem Rusya Savaşı’ndan ülkemize mevrut misafirlerimiz ve bunun yanı sıra depremden etkilenen vatandaşlarımızla alay malay nüfusumuz az daha 2 milyon 700 bini bulmuş vaziyette. Bu de su tüketiminde yanı sıra bir artışı getiriyor. Bizim en aşkın pik ahit dediğimiz güzeşte yılki Kurban Bayramı dönemindeki akarsu tüketimi ile kıyasladığımızda averaj yüzde 15’lik bire bir artışı şu dönemde görebilir vaziyetteyiz.”

Mersin Ağacı’in yüzdelik 72’sine hitap eden Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Berdan Barajı’nın şu anda aktif adına ve kamu kapasiteyle çalıştığını da dile getiren Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Cesamet Akarsu İşleri’nin ivedilikle Pamukluk Barajı’nı, İsale Hattı’nı ve Tasfiye Tesisleri’ni üstelik yapılandırıp, devreye alması gerekmekte. aksi hâlde daha nazik problemlerle karşılaşacağız. Biz MESKİ Genel Müdürlüğü olarak birlik kaynaklarımızı izlediğimiz, kamu içmece suyu şebekemizi izlediğimiz, bununla bu arada gine atıksu arıtma tesislerimizi ve aboneleri izlediğimiz Merkezi Selen Ambarlama Sistemi dediğimiz SCADA Sistemimiz aktif adına devrede. Bu SCADA Sistemi ile online müdahaleleri gerçekleştirip, kaynaktan deşarja kadar suyu temas basamakta izleyip, kayıp-kaçak oranlarını azaltıyoruz. Şehri muhtemelen tazyik bölgelerine böldük, bu tazyik bölgeleriyle beraber akarsu tüketimlerinin, arızaların tınlamalı namına takibini yapıyoruz.

“ARITTIĞIMIZ ÇEVIK SULARI BILE DEĞERLENDİRİYORUZ”

Rastgele katre suyun ne büyüklüğünde muhteşem olduğu bilinciyle, arıttığımız atılmış suları bile değerlendiriyoruz. Zira akarsu tüketiminin az çok nazik aynı kısmı atılmış suya dönüşüyor. Bizim toplamda 25 devam atıksu tasfiye tesisimiz şu anda mevcut ve hareketli yerine devrede. Atıksu tasfiye tesislerinde arıttığımız suların kalitesi akıbet aşama gür olduğu için Türkiye’nin sunu büyük dümbelek transformasyon projelerinden benzeri tanesi olan Karaduvar Atıksu Tasfiye Tesisi’nde boşalma ettiğimiz suyun şu anda Şişecam Soda Uran A.Ş. ile yaptığımız protokol çerçevesinde 4 bin metreküp saatlik bire bir kısmını Şişecam Soda Uran A.Ş.’nin değerlendirmesi amacıyla onlara vereceğiz. Böylecene onların kullandığı temiz suyu azaltmış olacağız. Bu da akarsu döngüsü ve su sürdürülebilirliği açısından bizim üzere akıbet mertebe koca. Tekrar ayrıksı tesislerimizde üstelik mutedil orta kaldırım sulamada, eş şekilde tarımsal sulamada kullanmak için de çalışmalarımız süratle devam ediyor. Kaynaktan deşarja kadar suyun hangi büyüklüğünde şanlı olduğunu bilip, gözümüz, kulağımız suda, cemi çalışmalarımıza kamu hızıyla bitmeme ediyoruz.”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atılmış Dairesi Başkanı Dr. Eksiksizlik Mütehammil, kentin son açıklanan haritaya göre ‘Çok Kurak İller’ arasında değerlendirildiğini hatırlatarak, bunu yurttaşların birlikte hissettiğinden bayram etti. Kip, şunları söyledi:

“Baran ve kar yağışı bulunmayan. Yaylalarımıza baktığımızda normalde parafin namına görmemiz müstelzim yerlerin aslında yeşil ya dahi kahverengi olduğunu görüyoruz. Elbette bu durum şu anda ihtimal çok hissetmesek üstelik, yazın su açısından aheste sıkıntılar yaratacak ayrımsız format. Bunun sebebi nedir diye niteleyerek bakacak olursak; global anlamda abuhava değişikliklerini tanımlarken aslında biz bunun acıklı olan abuhava olayları ile neticelendiğini anlatım ediyoruz. Yani normalde olması müstelzim yağışların olmaması ya da eskiden olmaması, çokça güdük zamanlarda haddinden fazla aheste miktarda yağışın gerçekleşmesi kabilinden olaylarla karşımıza çıkıyor. Bunun birlikte su kaynaklarımızın dışında, yangın ve benzerleri kabilinden durumlar üstelik eş şekilde bu iklim değişikliklerinin sonucu kendisine karşımıza çıkıyor. Bu soy durumları kayırıcı hayatına direkt tartı eden vaziyetler şeklinde hissediyoruz. Bunun üzere gerekli önlemlerin başlangıçta alınması gerekiyor.”

Bireysel olarak alınabilecek önlemler hakkında üstelik konuşan Dayanıklı, akarsu kullanımında tasarrufa müracaat etmek, tetik koyulmak ve evlerde makbul suyun boşa gitmesinin önüne boşamak amacıyla gâh önlemler alınması gerektiğini aktardı. Güçlü, şöyle konuştu:

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ASIL NEDENLERİNDEN BİRİSİ FOSİL YAKITLARIN ENERJİ KAYNAĞI ADINA KULLANMASI”

“İklim değişiklikleri kuraklığa bozukluk oluyor. İklim değişikliği ile mücadelede biz Sazak’bile neler yapıyoruz, dünya genelinde neler yapılıyor ve bireysel yerine neler yapabiliriz diyerek bakacak olursak; iklim değişikliğinin temel nedenlerinden birisi aslında fosil yakıtların enerji kaynağı adına kullanılması. Taşıl yakıtların enerji kaynağı kendisine kullanılmasının önüne geçebilmemiz amacıyla bizim boş enerji kullanımını ortadan kaldırmamız ve kullanmış olduğumuz enerjinin kaynağının dahi saf enerjiden elde edilmiş olması gerekiyor. Kullanmış olduğumuz erke fosil yakıtlardan gelirse iklim değişikliğini aceleci ayrımsız şekilde tetikliyor. Bireysel yerine iklim değişiklikleri ile uğraş noktasında ve bunun sonuçlarından biri olan kuraklığın bile ortadan kalkabilmesi amacıyla abes olan tamam tüketimleri bir an geçmiş ortadan kaldırmamız gerekiyor.”

Mersin Ağacı’birlikte site genelinde geçer not suyun büyük benzeri oranının Mersin Ağacı’in arz nazik barajı olan Berdan Barajı’ndan sağlandığını nâkil Pek, sözlerine şöyle devam etti:

“PAMUKLU BARAJI’NIN BİR ZAMAN ÖNCEKI İÇMESUYU ARITMA TESİSİ YAPILMASI ÖNEMLİ”

“Berdan Baraj Havzası’nı ve Pamukluk Barajı Havzası’nı iki pasaj koca nahiye yerine anlatım edebiliriz, Batı kısımda saha düz Pamukluk Barajı Havzası’nda benzeri baraj inşa edildi ve akarsu tutulmaya başlandı. Pamukluk Barajı’nda aynı zaman ilk bire bir içme suyu tasfiye tesisinin yapılması ve buradaki isale hatlarının nesir edilmesiyle gelişigüzel biz cazip akın ile henüz bir iki enerji kullanarak içme suyu ita imkanını sağlayacağız. Çünkü Berdan Barajı’ndan tığ kentimizdeki muayyen kotlardaki insanların muammer olduğu alanlara suyu kabartmak amacıyla pompalar ve terfi istasyonları kullanıyoruz. Bu kullanmış olduğumuz pompalar ve tefeyyüz istasyonlarında birlikte erke tüketiyoruz. Fakat Pamukluk Barajı’na içmece suyu arıtma tesisini yaparsak seçkin tefeyyüz istasyonu kullanmadan Berdan’dan enerjiyle göndermiş olduğumuz noktalara suyu esasta çekicilik ile göndereceğiz. Bu az çok şanlı ayrımsız genişlik. Tıpkısı zamanda kente iki kesim ayrımlı barajdan su ikmali boşaltmak beklenen tıpkısı sorunda birbirinin yedeği sayılabilecek bu barajlar ile sorunu çözmeye yarayacaktır. Yani birinde seçme etki yaşadığımızda, sair barajımız bizim kentte verilecek olan içme suyu noktasında kurtarıcımız olacaktır. Bu açıdan de Pamukluk Barajı’nın aynı zaman geçmiş içme suyu tasfiye tesisinin yapılması ve devreye alınması oldukça önemli.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Akim Atılan Dairesi yerine Mersin’in ‘Sürdürülebilir Erke İklim Gösteri Planı’ çalışmasını TÜBİTAK ile alay malay yürüttüklerini ve 6 aylık süre içerisinde çalışmanın sonuçlanacağını duyuran Stabil, şu bilgileri verdi:

“KENTTEKİ ENERJİ TÜKETİMİ İLE İLGİLİ HEP ALANLARDA DURUM TESPİTİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

“Bu faaliyet kapsamında ilimizdeki abuhava değişikliği ile uğraş noktasında ya bile abuhava değişikliğine ahenk noktasında yapacağımız çalışmalarla ilgili aynı nitelik tespiti yapılıyor SECAP’ta. Umumi olarak binaların durumu, enerji kullanımlarının durumu, endüstri tesislerimizin durumu, yani kentteki erke tüketimi ile ilgilendiren olan hep alanlarla ait tıpkısı kapsam tespiti gerçekleştirilecek. Bu genişlik tespitinin böylecene gâh eylemler belirlenecek. Bu eylemler yapıldığı ant, kentteki erke tüketimini asgari düzeye ıskat etmek, doğaya salınan karbon emisyonunu asgari düzeye uğratmak için bazı eylemleri gerçekleştireceğiz. Böylelikle üstelik iklim değişikliği ile uğraş amacıyla bu çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız.”

Sürdürebilir Erke İklim Gösteri Planı ile alay malay proje bittikten sonradan söz konusu eylemler belirlendiğinde, bunu kent halkına açıklayacaklarını bile kaydeden Zorlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kentteki vatandaşlarımızın bile bu noktada yapabilecekleri konusunda düşen işler nelerse, bunları de onlara bildirmiş olacağız. Vatandaşlarımız de bireysel adına öz üstüne düşen sorumluluklarını adına getirdiklerinde amme kurumları; belediyeler, sivil cemiyet örgütleri ile ayrımsız bilcümle olarak bu işi yapmamız gerekiyor. Zira abuhava değişikliğiyle savaş ya üstelik azaltım konusu bireysel kendisine ya da tıpkısı şehir ölçeğinde evet dahi ayrımsız talih ölçeğinde yapılacak bire bir husus değil. Bu küresel tıpkısı durum, hep birlikte acun üstünde cıvıl cıvıl bütün insanların, bütün ülkelerin, kentlerin gelişigüzel aşama atması ile sonuca ulaşacak tıpkısı konu.

11 ilin doğrudan etkilendiği, dünyanın yeryüzü iri felaketlerinden birisini yaşadık. Bittabi bu illerde hayat dolu vatandaşlarımızın de oradan gezinti imkanlarını buldukları noktada önceki geldikleri iklim birlikte Mersin Ağacı. Biz bu kentte kıvrak insanlar olarak yevmi hayatımızda bunun farkına elhak varıyoruz amma bunu bize gösteren veriler bile var. MESKİ Genel Müdürlüğü’müzün akarsu kullanım istatistiklerindeki değişimi değerlendirdiğinde tahminî adına yüzde 15 civarında tıpkısı artışın olduğunu anlatım ettik. Bu da 300-400 bin ekstra kişi anlamına geliyor. Zaten kentimizde tahminî olarak 300-350 bin bambaşka ülkelerden mevrut misafirlerimiz var. Bunlarla ve depremden gelen vatandaşlarımızla birlikte bayağı yukarı 700-800 bin civarında caba can bu kentte şu anda yaşıyor. Elbette bu görgüsüz tıpkısı molekül değil. Bu, kentteki enfrastrüktür, üstyapı hizmetlerini az çok yoğun tıpkısı külfet altına almış durumda. Yağışsızlık yaşadığımız şu günlerde Sazak’in üstünde 700 bin ekstra nüfusun oluşturmuş olduğu külfet sonucunda su konusunda bunaltıcı sıkıntılar çekeceğimiz aşikar. Bu boyut, Pamukluk Barajı’nın devreye alınması, akarsu tasarrufu ile ilgili tedbirlerin devreye alınmasının az çok makro olduğunu gösteriyor.”

Share: