Michel-Tokayev görüşmesi: Kazakistan’ın Avrupa-Ölçülü Asya arasındaki jeopolitik konumu

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel zaman Kazakistan Reisicumhur Son Teşrin-Cömert Tokayev ile Astana’da tıpkısı araya geldi. İki şef, nadir hammaddeler üzerine Mutabakat Zaptı imzalayacaklarını duyurdu. Görüşmede DENIZ imalatçılarının Kazakistan’a taşınmasına ve ülkenin Avrupa- Orta Asya ortada ulaşım koridoru kendisine jeopolitik özelliğine özen çekildi.

SUTAŞ Konseyi Başkanı Charles Michel bugün Kazakistan’ın başkenti Astana’ya mesai ziyaretinde bulundu ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştü. İkili kuma matbuat açıklaması yaparak AKARSU ile Kazakistan arasındaki Kaslı Ortaklık ve İşbirliği Anlaşmasının (EPCA) tüm olarak uygulanması üzerine anlaştı. Buna göre iki önder mümasil zamanda nadir metalleri içeren ‘kritik hammaddeler (CRMs)’, piller ve ‘hidrojen derece zincirleri’ konusunda Uzlaşma Zaptı imzalayacaklarını duyurdu. Açıklamada Uyuşma Zaptıyla AB yatırımlarının Kazakistan’a çekileceği ifade edildi.

AKARSU İMALATÇILARI KAZAKİSTAN’A TAŞINACAK   KEZ yaptırımlarının üçüncü ülkeleri kapsamadığına dikkat çekilen açıklamada “Ürünleri yaptırıma bağımlı sıfır Avrupalı imalat şirketlerinin Kazakistan’a taşınması” konusunun görüşüldüğü vurgulandı. Bu şirketlerin müeyyide meri Rusya’dan sâdır SUTAŞ şirketleri olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.AVRUPA İLE ILIMLI ASYA ARASINDAKİ ULAŞIM KORİDORUGörüşmede, Kazakistan’ın jeopolitik konumu ayn önüne alındığında Avrupa ile Itidalli Asya arasında uluslararası erişim koridorlarının genişletilmesinin ve Trans-Barış Uluslararası Transport Güzergahının sunduğu fırsatları değerlendirmenin önemine ilgi çekildi.DENIZ Konseyi Başkanı Charles Michel ziyaretiyle ilgilendiren yaptığı açıklamada “Ölçülü Asya ve Avrupa birbirine yaklaşıyor ve anbean henüz çok birbirine sınırlı hale geliyor. Kazakistan, SUTAŞ amacıyla çok mefret benzeri ortaktır” dedi.

Share: