Muhittin Böcek: İstanbul Sözleşmesi Yaşatacak. Bir Iki Kaldı, Geliyor Gelmekte Olan

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Haşere, 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Çabuk Mücadele ve Ivedi Müzaheret Hattı Çalıştayı’nda, “Tığ; şiddeti, baskıyı, kini, nefreti, öfkeyi, ötekileştirmeyi, eşey ayrımcılığını; ilmek, çevirici, soy ayrımcılığını reddediyoruz. Zira tığ biliyoruz ki dünyayı güzellik kurtaracak ve benzeri orman üzere kardeşçesine yaşayacağımız bu ülkede sevmekle başlayacak gelişigüzel özdek. Çünkü biz biliyoruz kim İstanbul Sözleşmesi yaşatacak. Çünkü tığ biliyoruz ki birkaç kaldı, geliyor gelmekte olan” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu tarafından planlı ve iki periyot sürecek olan 25 Kasım Kadına Müteveccih Fıldır Savaşım ve Evgin Yardım Hattı Çalıştayı Antalya’da bugün başladı. Çalıştayın açılışına, Muhittin Böcek’in yanı sıra Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sevgili Güllü birlikte katıldı. Muhittin Böcek, çalıştayda şunları söyledi:

“ÇOĞU ZAMANDA ÖFKELENDİREN TRAJİK ISTIHBARAT, GEREKLİ ÖNLENMELER ALINMADIĞI SÜRECE MAALESEF YAŞANMAYA BITMEME EDECEKTİR”

“Öncelikle İstanbul’da, İstiklal Caddesi’nde terör saldırısı sonucu 6 vatandaşımızın hayatını kaybetmiş olması nedeniyle onlara Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara dahi ivedi şifalar diliyorum.

Kadın ayvaz eşitsizliği ve kadına müteveccih çabukluk üstüne ülkemizde yaşananlar, maalesef gündemde yer almaya bitmeme etmektedir. Kadınlara müteveccih gelişigüzel sabık zaman karşılaştığımız acıklı gayret olayları, içimizi karartan ve çoğu zamanda öfkelendiren trajik duyum, vacip önlenmeler alınmadığı sürece maatteessüf yaşanmaya bitmeme edecektir. Eş Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu’nun 2022 raporuna göre, Türkiye’birlikte vakit kaybetmeden karı-teşrinievvel ayları arasında 280 eş cinayeti ve 203 münasebetsiz avrat ölümü gerçekleşmiştir. Dünya Global Seks Eşitsizliği Raporu’na bakarak, Türkiye’nin toplumsal cinslik eşitsizliğinde 146 talih beyninde 124’üncü tam saha alması üzücüdür.

“HAK, HUSUSIYET, TÜRE PEŞİNDE OLAN, İNSAN HAKLARINDAN, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜKTEN TAVİZ VERMEYEN MİLLET İTTİFAKI’NIN YERLI YÖNETİMLERİ YERINE, ELBETTE Kİ BU DURUMA KAYITSIZ KALAMAZDIK”

Kadınların içtimai hayattaki varlığı açısından, avrat istihdamı ve kadın bürokrat sayısında dünyada en bağan ülke olması üzücüdür. Nakız hakeza iken türe, ahbaplik, adalet peşinde olan, adam haklarından, denklik ve özgürlükten ivaz vermeyen Ulus İttifakı’nın domestik yönetimleri adina, bittabi kim bu duruma vurdumduymaz kalamazdık. Kadınların içtimai hayattaki varlığına artırmak, kadına çaba ve kadın cinayetleri kadar bizleri derinden yaralayan ve toplumda çepel bırakan olayların önlenmesi üzerine ilişkin paydaşlarla kuma debi ederek çözümler üretmeye çalışıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi yerine, 2019 yılında Türk Karı Dernekleri Federasyonu ile gelişigüzel kadına müteveccih çapkın mücadeleyi hedefleyen ‘Eş İçi Çaba Ivedi Müzaheret Protokolü’nü imzalayan ilk şehremaneti olmanın gururunu yaşıyoruz.

Belediyemizin kadınların içtimai alandaki varlığının artırılması ve eş-eş eşitliğinin desteklenmesi için hazırladığı Yerel Teadül Eylem Planı’nı 8 Mart 2023 tarihine, Dünya Kadınlar Günü’ne kadar açıkgöz olacağız. Ayrıca Karı ve Aile Hizmetler Büro Müdürlüğü’nü bu ay içerisinde kuruyor olmamızın müjdesini üstelik sizlerle tutmak istiyorum.

“ZIRA BİZ BİLİYORUZ Kİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATACAK. ZIRA BİZ BİLİYORUZ Kİ BIRKAÇ KALDI, GELİYOR GELMEKTE OLAN”

Eş çalışanlarımızın elan açık alanlarda çalışması ve iş hayatlarında her baskıya veya eşitsizliğe maruz kalmamaları amacıyla müstelzim neyse yapıyoruz ve yapmaya üstelik bitmeme edeceğiz. Unutulmamalıdır ki takat, vakit kaybetmeden fiziksel değildir. Banlamak, ürkütmek, kayarlamak, siktirici düşürmek birlikte ruh bilimsel şiddettir. Kadına makbul gayret, karşısındakinin hayat dolu evet birlikte dosdoğru olduğunu göstermez. Umum aksine, ivinti uygulayanın ne kadar tutkun ve ne kadar iktidarsızlık olduğunun göstergesidir. Biz, hemen kadına müteveccih şiddete değil çocuklara, hayvanlara, güçsüzlere uygulanan şiddete, elhasıl şiddetin değme türlüsüne karşıyız. Biz; şiddeti, baskıyı, kini, nefreti, öfkeyi, ötekileştirmeyi, cinsiyet ayrımcılığını; din, açar, soy ayrımcılığını reddediyoruz. Çünkü tığ biliyoruz ki dünyayı görk kurtaracak ve tıpkısı orman gibi kardeşçesine yaşayacağımız bu ülkede sevmekle başlayacak gelişigüzel madde. Çünkü tığ biliyoruz kim İstanbul Sözleşmesi yaşatacak. Çünkü biz biliyoruz ki az kaldı, geliyor gelmekte olan.

Sözlerime serencam verirken Türkiye Karı Dernekleri Federasyonu ile alay malay düzenlediğimiz çalıştayda, 38 belediyenin katılımı ile sülale sahipliği yaptığımız çalıştayın liyakatli geçmesini diliyorum. Çalıştayımda, yerelde kadınların talepleri, yaşadıkları sorunlar dikkate alınarak yerli yönetimlerimiz ve paydaşlarımız ve eş akılla ele alınacak. Müsavat politikaları için atılacak elan aktif adımlara kurgu olmasını açık açık rica ederim.”

Böcü’in konuşmasının ardından, kadınlara yönelik hız ve çocuk istismarıyla savaşım üzerine teşrikimesai protokolü, Türkiye Karı Dernekleri Federasyonu ile Adana Büyükşehir Belediyesi ve Afyon’un Dazkırı Belediyesi ortada de imzalandı. Böylecene imzacı belediyelerin sayısı 55’e balkon oldu.

Share: