Nevşehir Valisi Becel: “Afetlere hem ruhen, hem de vukuf açısından amade olmalıyız”

Nevşehir Valisi Becel: “Afetlere hem ruhen, hem de bilgi açısından amade olmalıyız”

Nevşehir’de tut-al-çök tatbikatı yapıldı

NEVŞEHİR – Türkiye geneli ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Teşrinisani 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü dolayısıyla saat 18.57’de “çök olta tutun” sarsıntı tatbikatı yapıldı.

Nevşehir Hoca Evi’nde planlı tatbikata Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, protokol üyeleri ve gönüllüler katıldı. Manevra öncesi Nevşehir İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya’nın duasıyla başladı. 18: 57’birlikte verilen uyartı ile tatbikata katılanlar 30 saniye çök-kapan-tutun hareketini yaptı. Manevra sonrasında Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel Öğrenmen Evi bahçesinde AFAT, UMKE, Kızılay, 112 esenlik ekipleri, itfaiye, ve TRAC eliyle açılan stantları gezdi. Ilbay Becel, burada yaptığı açıklamada, “Zaman Türkiye genelinde Düzce depremini adlandırmak ve bire bir zamanda sarsıntı ile ilişkin farkındalık kurmak için tatbikat gerçekleştirdik. 23 yıl geçmiş hayatını kaybeden 800’ün üzerindeki vatandaşlarımızı sırtlan. Türlü afat dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum. Ülkemizin bu afetleri bir elan yaşamaması üzere dua ediyoruz” dedi.

Facia gerçeğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Becel, “Facia gerçeğini unutmamamız ve sıkça hatırlamamız gerekiyor. Afetlere hem ruhen hem bile bilgi açısından hazır olmamız gerekiyor” dedi.

Share: