Niğde’de ark fasulye ve barbunyada 65 bin ton rekolte bekleniyor

Ark fasulye ve barbunya üretiminde Türkiye’de evvel tam kayran düz Niğde’de, bu sene tahminî 65 bin ton rekolte bekleniyor.

Türkiye’de sıska fasulye üretiminin yüzde 23’ünü, barbunyanın ise yüzde 70’ini karşılayan kentte, hasat sezonu başladı.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Ege Gaga, AA muhabirine, arık fasulye üretiminde Niğde’nin ilk sırada düzlük aldığını söyledi.

Dudak, üretimde geçen yıla bakarak az birlikte olsa düşüş beklediklerini belirterek, üreticiler arasında hububat ürünlerine yönelenler olduğunu tabir etti.

Bu sene yaklaşık 180 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğuna değinen Uç, şunları kaydetti:

“Sabık yıla göre gine üretimde bir numara sırada olacağımızı düşünüyoruz. Kıymet beklentimizin altında kaldı. Geçtiğimiz yıla bakarak az buçuk elan istihsal maliyetlerinin altında seyrediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde fiyatların üst çıktığını göreceğiz. Rekoltemiz geçtiğimiz yıl tahminî 75 bin tondu. Bu yıl da rekoltenin 60-65 bin ton civarında olacağını düşünüyoruz.”

Temelli fasulye ekilen arazilerde tedricen verimin azaldığına dikkati çekici Dudak, bu nedenle çiftçilerin benzeri bölümünün artık buğday, rüşvet gibi hububat ürünlerini ektiğini anlattı.

Munsap, seneye fasulye üretiminin yine artacağını düşündüklerini dile getirerek, “Rastgele yıl olduğu kabilinden yeniden bu sene kalitemiz evire çevire. Bölgemiz 1300 rakımda, burada yetiştiği amacıyla nişane lezzetli ve lezzetli oluyor. O yüzden Niğde’de, Türkiye çapında tutulan bire bir fasulyemiz var. Niğde olarak barbunyada bile bir numara sıradayız. Türkiye’de üretimin yüzdelik 70’i Niğde bölgesinden karşılanıyor. Barbunya imdi Ovacık, Yeşilova, Uluağaç, Çavdarlı ve Çamardı bölgesinde üretiliyor. Fasulye rekoltesinin ortamında barbunya birlikte var.” diyerek konuştu.

Yeşilova köyünde 86 dekarda fasulye üreten Hasan Günaydın dahi orak ayı ağustos döneminde oluşan şule farkının verime zıt yansıdığına bel etti.

Ovacık köyünde barbunya üretimi özne Ayhan Hassas da “Bu sene sıcaklardan muhit barbunyanın boyutu biraz oldukça olacak. Sıcaklardan dolayı im aceleci gelişti.” ifadesini kullandı.

Share: