Prof. Dr. Çil: Büyüklenme estetiği havaların antipatik olduğu dönemlerde henüz akla yatkın

Beğenilen cerrahi operasyonlarının temas mevsimde yapılabilen ameliyatlar olduğunu dile getiren Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil, “Fakat gâh soy ameliyatları sınırlı bire bir mevsimde yaptırmak elan akla yatkın tür. Söz Gelişi, rinoplasti olarak aşina bedii büyüklenme ameliyatı işlemi, havaların elan sevimsiz olduğu dönemde yaptırılabilir. Zira antipatik havalar, ameliyattan sonradan meydana mevrut ödem adını verdiğimiz şişliğin elan tez geçmesi ve henüz az oluşmasına yarar sağlayabilir” dedi.

İSÜ Medical Park Yeri Gaziosmanpaşa Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Prof. Dr. Yakup Çil, bedii ameliyatların ne mevsimde yaptırılmasının daha akla yatkın olacağı üzerine bilgilendirmede bulundu.

SOĞUK ÇEKICILIK ÖDEMLERİN DAHA TEZ GEÇMESİNİ SAĞLIYOR

Beğenilen cerrahi işlemlerinin dünyada en kesif yapılan özel cerrahi işlemlerden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çil, “Genelde bedii cerrahi operasyonları değme mevsimde yapılabilen ameliyatlardır. Fakat tekrar birlikte bazen ameliyatları belli başlı mevsimlerde yaptırmak henüz uygun türlü. Temsil, rinoplasti kendisine bildik bedii büyüklenme ameliyatı işlemini havaların henüz soğuk olduğu dönemde yaptırmak uygun mümkün. Böylecene ameliyattan sonradan meydana gelen ödem adını verdiğimiz şişliğin daha tez geçmesi ve aynı zamanda şişliğin elan az oluşmasına soğuk havalar fayda sağlayabilir” diye niteleyerek konuştu.

Beğenilen büyüklenme ameliyatından çabucacık sonraları cerrahların kişinin yüz bölgesine sevimsiz uygulama yaptırarak şişliği azaltmaya çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çil, ayrıca alerjik toz ve polenlerin arttığı, havaların ısındığı baharat döneminde hapşırık refleksi tetiklenebileceğinden kişinin daha aşkın sayrılık yaşayabileceğini, bu nedenle alerjenlerin daha beş altı olduğu, ödemin elan bir iki oluşup operasyon sonrası dönemin henüz çarpık çurpuk geçeceği soğuk mevsimlerin rinoplasti ameliyatı üzere daha çok yeğleme edilebileceğini ifade etti.

SICAKLIKLARIN AZALDIĞI MEVSİMLER TERCİH EDİLMELİ

En çok yapılan özge aynı bedii cerrahi işlemi olan yağ aldırmanın dahi (liposakşın) antipatik mevsimlerde tercih edilebileceğini belirten Prof. Dr. Yakup Çil, şunları söyledi:

“Liposakşın (liposuction) ameliyatından bilahare faaliyetler şişliklerinin azalması ve çabuk geçmesi üzere kişilere özel korseler giydirilmektedir. Bu korseler streç yapıda sorumluluk oluşturan özel kıyafetlerdir. Yapılan liposakşın bölgesine göre şekli ve yapısı değişebilmekte olan bu kıyafetler 3-4 haftalık aynı süre süresince giyilmesi gerekmektedir.”

SICAK HAVALARDA GİYİLEN KORSELER BİREYİ PAHAL ETKİLEYEBİLİR

Yunak havalarda kıyafetin altına hususi liposakşın korselerinin giyilmesinin rahatsızlığa neden olabileceğine dikkat çekici Prof. Dr. Çil, “Hamam havalarda elan güdük süre korse giyilmek istendiğinden korsenin sağlayacağı yarar azalabilmekte, kişiler hele eller yoluyla elan yalın kat fark edilen beniz, üzeri, halk gibi eğin bölgelerine giymesi müstelzim korseleri kısa bire bir süre giymektedirler. Antrparantez isıdam havada kıyafete fazladan korse semirtmek kişileri ekstrem erinçsiz etmektedir” şeklinde konuştu.

SICAKTA ŞİŞLİKLERİN GEÇMESİ ZAMAN ALABİLİR

Karın germe beğenilen cerrahisinden sonraları giydirilen hatır korsesinin birlikte, isıdam havalarda haddinden fazla henüz fazla rahatsızlığa neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Çil, “Kişiler sargaç, özel bant ve özel kıyafetlerin kullanılmasının gerektiği beğenilen cerrahi işlemlerinde yunak havalarda balaban ahenk sorunu yaşayabilmektedirler. Ayrıca güneşli havalarda, sıra ışığına maruz kalabilecek beniz, dal ve halk gibi eğin bölgelerinde cerrahi müdahale bölgelerinin iyilik sürecinde ciltte koyulaşmalar ve nitelik değişimleri gibi mesail henüz çok ortaya çıkabilmektedir. Antipatik havalarda 2 ay süresince geçebileceği değerlendirilen şişlikler hamam havalarda 4-5 taban büyüklüğünde cerrahi müdahale bölgesinde kalabilmektedir. Sonuçta bazen estetik cerrahi işlemleri herhangi bir mevsimde yapılabilecek işler olsa üstelik, isıdam havaların azaldığı mevsimlerde yapılması kişinin cerrahi müdahale sonrası elan şen bir düzelme dönemi geçirmesine fayda sağlayabilir” diye niteleyerek sözlerini noktaladı.

Share: