PROF. DR. TAŞKIN: TÜRKİYE ŞUANDA AVRUPA’NIN 1 NUMARALI OBEZ ÜLKESİ

KOCAELİ Bariatrik Cerrahi Çalıştayı’na katılan Prof. Dr. Mustafa Aşırı nüfusumuzun yüzde 20’sinin obez olduğunu belirterek, “Türkiye şu anda Avrupa’nın 1 numaralı obez ülkesi. Nüfusumuzun yüzdelik 20’si obez. Bağımlı aşamalı ayrımsız şekilde obez. Öyle olunca dahi züğürt üstelik çok oluyor tabiatıyla kim” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırı ve Aplikasyon Hastanesi’nde 3. Kocaeli Bariatrik Cerrahi Çalıştayı yapıldı. Faal yayınla ameliyatlarında yapılacağı çalıştayda konuşan ve Türkiye’dahi ilk kez obez ameliyatlarını eden zor operatör Prof. Dr. Mustafa Çılgın, “Türkiye obezite ameliyatıyla ilişik yeğleme edilen devlet. Avrupa’nın önündeyiz bu ameliyatlarda. Tıpkısı tek İtalya’de iyi bu konuda. Türkiye şuanda Avrupa’nın 1 numaralı obez ülkesi. Türkiye’da Afiyet Bakanlığı o büyüklüğünde yardımcı ki bu konuda, kurullardan geçirildiği takdirde izzet veriyor parasını. Ululuk parasını verdiği için insanlar geliyor. Özellere birlikte giden çok ama esasen devletten faydalanıyor. Bizim operasyon sayımız çok. Bizim hasta sayımızda çok ve insanımız dahi haddinden fazla şişman. Avrupa ülkelerinde tıpkısı numarayız. Nüfusumuzun yüzde 20’si obez. Bağımlı kademeli benzeri şekilde obez. Öyle olunca de marazlı üstelik çokça oluyor tabiatıyla kim” dedi.

Obez tanısı koydukları her hastaya ameliyat uygulamadıklarını söyleyen Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Aplikasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Utku Cantürk ise, “Tutkun evvel geldiğinde hastaların hepsini işler etmiyoruz. Cerrahi Müdahale hoşgörüsüz dönüşümü sıfır bir fenomen. Öncelikle konseyimizde hastalar tartışılıyor. Ameliyat gerekmeyen hastayı perhiz, antrenman ve ilaçla arama altına almaya çalışıyoruz. Seçme vakaya cerrahi planlamıyoruz. Cerrahi gereken vakalara dahi konseyimizin kararıyla gereken yapılıyor” diyerek konuştu.

Share: