Reisicumhur kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’de gâh turizm bölgesi ve merkezlerine ilgili sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilgilendiren Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları yeniden belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 basit Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi göre verildi. Kararda, belirtilen turizm bölgesi ve merkezlerine ilgilendiren yıpranmamış sınırların gösterildiği krokiler bile meydan aldı.

4 ilde çabuk kamulaştırma kararı

Bitlis’in Yabani Armut ilçesine merbut Tunus Mahallesi sınırları içerisinde mevcut bazı taşınmazlar Şişko Hane İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan konut projesi kapsamında ihtiyaç mahsus yapılaşmanın ivedilikle sağlanması amacıyla TOKİ aracılığıyla çabuk kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine sınırlanmış Yukarı İncilli Mahallesi’nde bulunan tıpkı emlak restore edildikten sonraları “hars evi” olarak sosyal, kültürel ve tıpkı içerikli faaliyetlerde kullanılmak amacıyla Glokom Belediye Başkanlığı vasıtasıyla, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki bazen taşınmazların üstelik bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin canlandırma edilmesi amacıyla Dilovası Belediye Başkanlığınca çabuk kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın bire bir kısmı ise Anastasiapolis Antik Kenti 1. Derece Kazı Bilimsel Sit Alanı’ndaki bina kalıntılarının ortaya çıkarılması üzere Ekin ve Turizm Bakanlığınca tez kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Sakat Cami ve Yeni Cami mahalleleri sınırları içerisinde kayran alan bazen alanlar Kentsel Tahavvül ve Gelişim Proje Alanı ilan edildi.

Karar doğrultusunda kentsel tahavvül ve aksiyon projesi zarfında vadi düz ve harca ana derece üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilgilendiren taşınmazlar, kentsel inkılap ve iş amacına yönelik bayındırlık planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’da “Sahipsiz Hayvanları Siper Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’bile yayımlanan bir eksantrik Cumhurbaşkanı kararı ile Kütahya’da “Iyesiz Hayvanları Himaye Birliği” kurulmasına müsaade verildi.

Söz konusu izin 5355 çevrilmiş Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca verildi.

Share: