Rıdvan Turan: “Niçin Artıyor Bu Besin Fiyatları? Bu İzahın Düşüncesiz Planında Olan Ana Madde Erdoğan’ın Tutum Dehası”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; tarımda girdi fiyatlarının ve besin fiyatlarının artmasının nedeninin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Niçin artıyor bizde bu besin fiyatları? Bunun izahı var mı, bence var. Bu izahın vurdumduymaz planında olan temel özdek, Erdoğan’ın ekonomi dehası” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Ululuk Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Akarsu Enstitüsü, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Terviç Kurumu’nun 2021 yılı stabil hesabı, 2023 yılı bütçelerine ilgili kanun teklifleri ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

HDP Grubu hesabına küçümseme kayran Mersin Ağacı Mebus Rıdvan Turan, Ekincilik Bakanlığı’nda avrat sayısının beş altı olduğunu vurgulayarak, “Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nda felsefe değişmemiş. Bibi tarım kadınlara bırakılmayacak kadar önemlidir felsefesi devam ediyor. Yalnızca bire bir eş genel müdürümüz var aramızda, onun haricinde maşallah futbol takımı gibisiniz” dedi.

Turan, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilişik Sayıştay’ın 45 tespit yaptığını kaydederek, “Buradan bakarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yöntemsizlik, ihaleye arabozanlık karıştırma ile başlayın, kavi haddinden fazla şeyi sav etmeniz mümkündür” diyerek konuştu.

Turan, bir nice kurumda “eş usulsüzlüklerin” olduğunu anlatım ederek, ” Temel Mahkemesi’ni kapatmaya çokça niyetli biri vardı. Bu Sayıştay’ı da toptan kapatıp rahatlamak geçişsiz. Bunlara uyulmayacaksa” dedi.

Turan, Türkiye’nin büyümesinden bayram edildiğini fakat bunun mıhlı büyüme olmadığını aktararak, şunları söyledi:

“Bu büyümenin tarım alanında çalışan insanların refahını, huzurunu, geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayan tıpkısı tarafı yok. Ne var tamam? Burada ağırlıklı adına, bizim gördüğümüz ve izlediğimiz şeyler, burada bire bir siyasal yeğleme var. Bakanlığın bütçesi oransal yerine 133 milyar olmakla gelişigüzel, oransal yerine az kalık. Bu akan transfer adı altında 54 bilyon adına güzeşte özdek, benzeri kısmının adi ve ılımlı ölçekli geçimlik tarımla iştigal eden kesime, bu alanın emekçilerine gittiği düşünülürse, buradaki verilecek desteklerin kahir ekseriyetinin haddizatında haddinden fazla uluslu tarım tekellerinin eline geçeceği, çok uluslu aha gübredir, tohumdur, buna eş yapıların eline geçeceği çokça mahsus.”

“ÇİFTÇİ BORSA OYUNCUSU GİBİ”

Çiftçiyi borsa oyuncusuna benzeten Turan, şöyle konuştu:

“Dikici borsada oynayan borsa oyuncusu gibi, hangi kitap birçok mülk ediyor, tezek kaça derkenar, sütümü satarsam kaç para alırım, daima bunun hesabını yapar biçime evrildi. Hakeza olunca de arsıulusal dalgalanmalar gücük süre içinde zirai nüfusun heybetli ayrımsız kısmının kırlardan kentlere akıllıcasına, bittabi çıkarmış olduğunuz Büyükşehir Yasası’nın de bunda etkisi var. Köyleri berbat etti, bunun sonucunda bile hakeza tıpkı ebat ile karşı karşıya kaldık.”

“ERDOĞAN’IN EKONOMİ DEHASI”

Turan, şeş aydır dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye’bile arttığını dile getirerek, “Niye artıyor bizde bu azık fiyatları? Bunun izahı var mı, bence var. Bu izahın ansız planında olan asıl özdek, Erdoğan’ın ekonomi dehası. Güzeşte sene bu zamanlar 7 teklik civarındayken mazotun litre fiyatı. Repo etmen pahalılık sonuçtur diye niteleyerek iktisat politikası araçlarını kullanmaya reddederek, Eşkâl Bankası’nı boşa düşürerek, bir hanay pahalılığı ile mücadele fonksiyonunu aynı kenara bırakarak, doların hızlı hızlı yükselmesine amil oldu” dedi.

“BU İŞİN ÖZNESİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN EKONOMİ POLİTİKASIDIR”

Turan, tarımda girdi fiyatlarının artmasının nedeninin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Tığ faili sıfır tıpkı süreçten filan bahsetmiyoruz, bu işin öznesi şahsen Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasıdır. Doları bu kadar patlatırsan, dışa bağımlı olan herhangi bir şeyde fiyatlar bu kadar artmaya başlar. Arttıktan sonraları de önceki olsun, ondan sonra dahi ‘Biz gerçekte şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz’ diye niteleyerek anlatır, devam edersiniz” diyerek konuştu.

TARIM İŞÇİLERİNİN DURUMUN ANLATTI

Ekincilik işçilerinin yaşadığı sorunlara da özen çekici Turan, şunları belirtti:

” Binali Yıldırım’ın bir sezonluk tarım işçileri genelgesi vardı, hatırlayacaksınız. Bu sirküler bakanlıklara, valiliklere gönderildi. Ego ondan sonra zül ettim zira o zamandan bu zamana kadar sonsuz işte, karayollarında hayatına kaybeden çok sayıda mevsimlik tarım işçisi, ne bileyim, işte, çokça kırıcı koşullarda dallı güllü sezonluk tarım işçisi; çadırında coşkunluk sâdır sezonluk ekincilik işçisi; faşist saldırılara muhatap istop etmek durumunda olan mevsimlik tarım işçisi; başkaca birey kayıplarını, bunların hepsini biricik tek yaşadık. Sonradan dedim ki: Ya, bu sirküler esasen dolaşık tıpkısı genelge üstelik değil yani uygulansa Binali Yıldırım’ın şu genelgesi yapışık bire bir sirküler üstelik değil, it canlı çok sorunu çözmeye namzet ayrımsız tamim. Yegâne bir tane bilcümle bakanlıklara soru önergesi yazdım, dedim ki: Bu konuda sizin bakanlığınıza verilen hizmet şu: Bu konuda ne yaptınız. 11 soru önergesi yazmışız, 2 devam bakanlıktan kısmen karşılık gelmiş, onun haricindekilerin bu genelgenin tek hükmünü uygulamadıkları sonuç adım peyda.

İNSANİ SIFIR KOŞULLARDA YAŞIYORLAR”

1 milyona andıran sayıda insan, ağırlıklı kendisine Urfa tutmak üzere, Mardin, Antep, Diyarbakır’dan yollara düşüyor, bibi yollardalar, üste bibi soğan sökümündeler Ankara’nın muhtelif yerlerinde. ve bu insanlar insanca sıfır koşullarda yaşıyorlar. Yani bu memlekette rastgele şeye hamur var, rastgele şeyin aynı biçimiyle çözümü cins ama mesele bu insanlar olduğun bile… Hem bu insanlar olmasa zirai hasıla yerle düzlük olacak hem çok çığlık koşullarda yaşıyorlar; toplumsal güvenceleri yok, çocuklarının eğitim bilimi garantisi bulunmayan, yaşadıkları yerler insanca koşullarda olmayan yerler. Demin, kudret, bakanlıklar bunları uyumak için çok özel bire bir çabalama sarf ediyorlar. Beribenzer ne diyelim! Yani takdire paha.”

Share: