Rize’de ekol bahçesinden kat geçmesi sorunu 44 yıl sonradan çözüldü

Rize’nin Ardeşen ilçesinde 44 yıldır kamulaştırma sorunu dolayısıyla ekol bahçesinden sabık misil, yer sahiplerinin kandırma edilmesinin ardından ulaşıma kapatıldı.

İlçenin Fırtına Mahallesi’nde 1978’de hayırseverler vasıtasıyla bağışlanan 12 dönüm üstüne, Ardeşen Çokça Programlı Küçük Asya Lisesi düz yazı edildi.

Aynı dönemde, Ardeşen Belediyesince bölgede ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla imar düzenlemesine gidilerek Sebep Beyazıt Caddesi yapılması planlandı. Ekol inşaatı tamamlanıncaya büyüklüğünde ulaşım vatandaşların arazisinden sağlandı.

Okul inşaatı tamamlanınca yolun ayrımsız bölümü okul bahçesinden geçti. Toprak sahiplerinden bazıları, okulun dış bölümünde yapılması planlanan bakir yolun topraklarından geçmesine cevaz etmeyince da mahalle sakinlerinin benzeri kısmı evlerine, araçlarıyla okul bahçesinden geçerek yayılmak durumunda kaldı.

Yaklaşık 20 yıl evvel Ardeşen Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesine dönüştürülen okulun yöneticileri, 44 yıldır bitmeme fail sorunun çözümü amacıyla İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü nezdinde belediyeye istida verdi.

Ardeşen Belediyesi ekipleri, 4 gönül ile görüşerek arazilerinin yola kalacak bölümünü rızaen metrukiyet etmelerini sağladı.

Yazışmaların ardından ekol bahçesinden geçen yolun güzergahı yeniden belirlenerek bir müddet önce çalışmalara başlandı.

Mevlana ile Gazali caddelerini birbirine bağlayacak güzergah trafiğe açıldığında, yolu kullanacak sürücülerin erişim mesafesi 1,5 kilometre kısalacak. Icraat dolayısıyla defa güzergahından sökülen 15 çam fidanı ise okulun etrafına dikildi.

“Yolla alay malay okulların bağlantısı, şehirle bağlantısı kolaylaşmış oldu”

Ardeşen Belediye Reisi Avni Kahya, AA muhabirine, zoru başardıkları amacıyla keyif aldıklarını söyledi.

Yolun açılması için toprak sahiplerinin ve meslek müdürünün çok bindi verdiğini belirten Kahya, “Hep alay malay bir işi canı gönülden istediğinizde akıbet de iyicene oluyor. Posta açılması başladı, inşallah hedefimiz sonunu ifham etmek. Ayrıksı 30 yıldır açılmayan yolları birlikte açtık amma bu okullar bölgesi olduğu için imdi çocuklarımızı ve insanımızı ilgilendiriyor. Buradan yolun endüstri bağlantısı olacak, çok balaban tıpkısı defa.” dedi.

Yolun açılmasıyla okulun şehre bağlantısının bile kısalacağını anlatan Kahya, “Bölgede üç okul var ve okullar beyninde angajman namevcut. Yolla gelişigüzel okulların bağlantısı, şehirle bağlantısı kolaylaşmış oldu. Defa yerine imarda vardı, uygulaması şu anda yapılıyor.” diye konuştu.

Kahya, icraat zımnında sökülen çam ağaçlarının birlikte okulun etrafına dikildiğine dikkati çekerek, “Herkesin yüzü gülüyor. Öğrenciler mutlu, başmuallim, milli yetişek, ilçe memnun, tığ memnunuz. Almak kim güzelce bire bir molekül yapılmış.” ifadelerini kullandı.

Ardeşen Mesleki Ustalık ve Küçük Asya Lisesi 11’inci derslik öğrencisi Ömer Özdemir birlikte “Arabalar bu defa üzerinden, ekol içinden geçiyordu. Bizim amacıyla dahi bire bir tehditti. Böylecene nöbet çalışması başlatıldı, mutluyuz. Arabalar geçince türap oluyordu. Demin meslek bahçesi ağız ağıza bize kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Arabamla okulun içinden gidip geliyordum”

Arazisinden 4 dönümü okul ve yola bağışlayan Ali Meram Apotr, okulun ince yıllar önce açıldığını, yolun ise yıllardır açılamadığını söyledi.

Çalışma sebebiyle caddenin karşıdan karşıya açılacağını tamlayan Yardımcı, “Bazı engel olan eşhas vardı, çözüldü. Çabucak girişte 2 metre var. Sanırım temerrüt etti, vermedi. Defa, 10 metre adına 7 metre genişliğe düşürüldü.” dedi.

Caddenin karşısındaki gâh evlerin namına ilgilendiren olduğunu vurgulayan Koruyucu, şöyle devam etti:

“Arabamla okulun içinden gidip geliyordum. Istek ettim, yalvardım. Bura çay bahçesiydi. Okul kurulurken 800 metrekare kalmıştı, cevaz ettik. Esasen arazimden 4-5 metre gidecek. Okul bahçesinden nöbet olur mu? Olmaz ama maalesef bugüne büyüklüğünde müsaade edildi. Meslek müdürümüz Mustafa komutan çalıştı, çabaladı. Bu posta açıldığı ant Londra asfaltı kabil yolumuz olacak Tanrı nasip ederse.”

Share: