Sakil Aynı Deri Hastalığı Yüzünden Kamu Vücudu Yaralarla Kaplanan Umu Yücel: “Devlet Büyüklerime Sesleniyorum, Beni Kurtarsınlar”

EDDA SÖNMEZ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kıvrak, “büllöz pemfigoid” adı verilen okkalı bire bir deri hastalığı nedeniyle umum vücudu içi su dolu kabarcıklar ve yaralarla kaplı olan 47 yaşındaki Ikbal Yücel, şifahane şifahane gezdiğini, fakat seçme tedavi sonucunda iyileşmeden taburcu edilerek eve gönderildiğini söyledi. Evde dimdik sıfır koşullarda hastalığının henüz ağırlaştığını tamlayan Yücel, “Heybet büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar. Haddinden Fazla yoruldum, ümitlerim kesiliyor. Yavaş Yavaş yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık amma olmadı. Beni kurtarsınlar, koruyucu olsunlar bana” dedi.

Elbistan’da diri Dilek Yücel, Mart 2022’da, vücudunda alerjik kaşıntı başlaması üstüne hastaneye gitti. Kahramanmaraş Azamet Hastanesi’nde biyopsi yapılan Yücel’e, kıymetli aynı çor olan büllöz pemfigoid teşhisi konuldu. Yücel, vücutta su meşgul kabarcıklar oluşmasına ve şiddetli kaşınma sonucu bu kabarcıkların patlayarak tamam vücudunu yaraların kaplamasına sebep olan hastalık yüzünden 6 aydır muhtelif hastanelerde tedavi gördü. İyi giden tedavilerin ardından taburcu edilen Yücel’in durumu, gelişmemiş bire bir müddet sonradan rastgele seferinde elan kötüye gitti.

“ÇOK YORULDUM, GİTTİKÇE YARALARIM ARTIYOR”

Evinde, iltihaplı yaraların akıntılarından korunması için sahte serilen yatağından seslenen Istek Yücel, yetkililere davet yaparak, “Bana arkalama etmelerini istiyorum. Kurtarmalarını istiyorum, haddinden fazla yoruldum. Ümitlerim kesiliyor. Gitgide yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık ama olmadı. Hekim ilgilenmedi. (Ellerini göstererek) böyle bir hastayım ben. Çap büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar, havari olsunlar bana” dedi.

Bu proses içerisinde eşi Yücel’i Malatya, Gaziantep, Mersin Ağacı gibi ayrımlı illerdeki darülfünun hastanelerine ve özel hastanelere götürdüğünü tamlayan yapım işçisi Halil Yücel de süreci şöyle konuştu:

“BİR BİNEK MAKINE İLE GECE- RUZ KERE GİTTİK: Bu süreçte hep kişi imkanlarımı kullandım. Izdırap ayrımsız binek araba ile gece- zaman el giderek, nöbet gelerek yaptım. en üst 2022’nin 5. ayında Kayseri’ye götürdüm. 40 dönem Kayseri’üstelik kaldı hastamız. Ondan sonra gene eve geldi. Hastalığı gine çoğaldı. Esasen Kahramanmaraş Araştırma Hastanesi’ne götürdüm. 2 kamer yattı hastanede, biraz toparlandı. Iyi olsun hocamız bizimle çokça ferah ilgilendi. Hastamızı gönderdi. 15 aktarılma sonraları kontrole götürdüm. Kontrolde haplarını ayarladım, eve getirdim ve evde tekrardan çor çoğaldı.

YOĞUN BAKIMDA 4 PERIYOT YATTIKTAN BILAHARE ALIŞILAGELEN SERVİSE ÇIKTI: Çor çoğalırken benzeri bile ruh ve huy ortada ayrımsız pıhtılaşma oldu ve hastamızda aynı de teneffüs sıkıntısı yaşandı. Hastamızı tekrardan biz Elbistan Kerem Hastanesi’ne götürdük. Elbistan Celal Hastanesi, bizi ambulansla çabuk tıpkısı şekilde Kahramanmaraş Araştırı Hastanesi’ne götürdü. Ağırbaşlı bakıma aldılar hastamızı. Ağır Sıklet bakımda 4 periyot yattıktan sonra alişilagelen servise çıktı. 2 dönem serviste kaldıktan sonradan sine hastalıkları doktoru, ‘Bizde bu hastanın tedavisi tamamlandı’ dedi. bu arada bütün bedenini yara sardı.

YATAĞA MEŞBU SAHTE TORBA SERİLDİ, ZIRA YARALARI SÜREKLİ AKIYOR: Giysileri kendine yapışıyordu. Yatağa meşgul düzmece torba serildi. Orada böyle idi, demin evde dahi hakeza çünkü yaraları daima akıyor. Ahşa doktoru, esasen cildiye servisine göndereceğini söyleyince ben birlikte cildiye doktorunun yanına gittim. ‘Hocam’ dedim, ‘hastayı ego size kaydettirmek istiyorum’. Çok bereketli karşıladı beni, ‘Yalnız ben tıpkı haftalığına izne gidiyorum, sizin hastanızı yine cildiyeye alsınlar. Doç. Dr. takiplerini yapar. Ben gelince hastanızla ilgileneceğim’ dedi. Öğleden sonradan cildiye servisine çıktık. Ertesi gün öğlene büyüklüğünde hiçbir doktor gelmedi. Saat 11: 00 ile 12: 00 arası doktor geldi. Elan kapıdan girer girmez, bu arada hemşireler hastaya soy yolu açmaya çalışıyor, ego ayağa kalktım doktoru görünce. Hekim, yanındaki stajyer doktorların yanında, ‘Göğse malumat verin derhal. Bu bizim hastamız değil, bağır servisine alsınlar. Pestil, bizim hastamız değil’ dedi.

BUNDAN SONRASI CELAL BÜYÜKLERİME VE SAĞLIK BAKANI’MA KALMIŞ: Bundan sonrası ihtişam büyüklerime ve Keyif Bakanı’ma kalık. Benim elimde hiçbir imkanım kalmadı. en son 24 saat sonrasında hekim anca söyleyince, hiçbir bacı ve doktor bizim odamıza girmedi. Ego, kişi imkanlarımla Elbistan’dan ayrımsız pikap isteyerek arkasına akak koydum. Hastamı ferasetsiz eve getirdim. Deminden götüreceğim tıpkısı vadi olmadığı üzere sesimizi duyurmak istedim. Hiçbir yere götüremedim, bire bir yerde birlikte randevu alamadım. (Hastanın yaralarını göstererek) Buyurun, hastamın durumu burada. Bu rahatsız pekâlâ böyle taburcu edilir? Hastanın durumu ortada, buyurun.”

BÜLLÖZ PEMFİGOİD NEDİR

Büllöz pemfigoid, içi su yoğun kabarcıklar oluşturan ve bu akarsu kırcı kabarcıkların patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan, rastgele yaralar şeklinde seyreden yetişkin bir kap hastalığı. Halk arasında tanıdık benzeri adı sıfır büllöz pemfigoid, nadir tanıdık tıpkısı hastalık. Özellikle 60 üstü gözyaşı grubunda görülen hastalığın, nemli nüfusun çok olduğu Avrupa’da görülme sıklığı tahminî yerine benzeri milyon kişide 10. Gailesiz nüfusun bilgili olduğu Türkiye’bile hastalığın görülme sıklığı ise birlik yerine bilinmiyor. Çor, kadınlarda ve erkeklerde eşit sıklıkta görülüyor.

Share: