Selde canını hiçe saydı, hayvanlarını boğulmaktan hakeza kurtardı

Kastamonu’bile tıpkısı vatandaş, çığlık boğanak yağmur sonrasında canını hiçe sayarak kulübede çevrilmiş kalan köpeği ve tavuklarını kurtardı. Vatandaşın aracını bırakıp hayvanlarını yeğin sularından kurtardığı anlar ise saniye saniye el telefonu kamerasına yansıdı.

Kastamonu’üstelik 3 Eylül tarihinde diyar merkezinde hareketli olan yara boğanak yağmur cihetiyle 400’den aşkın bodrum ve antre katlarda bulunan hisse senedi yeri, aile, bağlı park ve depoları hâkim suları bastı. Yaşanan yeğin sonrasında Kastamonu Belediyesi ekipleri, aynı yandan günahsızlık çalışmalarını sürdürürken farklı yandan üstelik hasar gören yerlerde tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Hayvanlarını kurtarabilmek amacıyla canını hiçe saydı

Yaşanan yeğin sırasında canını hiçe sayarak bunalmak üzere olan kapik ve tavukları kurtaran zahmetli hoca Baha Duygusal ise iri ölçüm topladı. İnönü Mahallesi’nde işlek Duygusal, kulübede bunalmak için olan köpek ve tavuklarını görünce suya atladı. Baha Can, kulübede bunalmak üzere olan av köpeği, tavuk ve civcivleri kucağına alarak apartmana taşıdı. O sırada çökertme telefonuna çekilen görüntülerde, Baha Duygusal’ı apartmanın penceresinden izleyen vatandaşlar, “Canını de hiçe sayıyorsun” diye düşüncesiz dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Baha Can’ın yağış sırasında sele maruz küsurat uzlaştırıcı ise engel gördü.

” Bozkurt’taki hadise aklıma geldi amma ben tek irtical suya atladım ve hayvanlarımı kurtardım”

Kuşburnu topladıkları sırada yağışa yakalandıklarını söyleyen tekaüt hoca Baha Can, “Damatlarım ve kızlarımla birlikte ormanlık alana kuşburnu toplamaya gittik. Baktık hava kararmaya başladı, yağız tıpkısı çözme aldı. Dedim kim kuşburnu kalsın tığ canımızı kurtaralım. Serian açar ile yola çıktık ve uzlaştırıcı birlikte garaja çektik. beraber meşbu ile birlikte baran başladı. adım adım bu tanıdık alana makul sular yükselmeye başladı. Elbette kim benim burada köpeğim ve tavuklarım var, civcivlerim var. Ben, 40-50 yıldır efsanevi beslerim, biraz bile merakım var. Camdan bakıyorum, biraz içime çekinmek düşmeye başladı. Zira kümese akilane hâkim suları yaklaşmaya başladı. beraber direniş duvarı delindi ve çaydan hâkim suları bu tanıdık alana doğru akmaya başladı. Bozkurt’taki fenomen aklıma geldi, âdem aracını kurtarmaya gidiyor ve bu arada kendisini birlikte hâkim alıp götürüyor. Benim bu anlar gözümün önüne geldi ama benden onlardan bire bir tanesi olayım dedim, on paralık düşünmedim. Zira hâkim suları haddinden fazla yükseldi. Aşağıya indiğimde apartmandan bağırıyorlardı. Hocayı baskın götürecek, hocaya sahip olun diyorlardı daima apartmandan. Ego de umum salladım, onlar dahi beni boğuluyor zannetmişler. Dominant suları göğsümü geçti, akarsu bastı. Yürümekte imdi pürüz çekiyordum. Beni hâkim suları sürüklemeye başladı, kenara akla yatkın atıyordu. Çünkü çayın kenarında kâin metanet duvarından gelen su çok keder akıyordu. Sürünerek geldim. Geçmiş köpeğimi kurtardım, zincirini çıkardım ve köprüye akıllıcasına salıverdim. Sonra civcivleri ve tavukları kucağıma alarak kurtardım. Gine dışarı çıkıp baktığımda güreşçi köprüsü üzerinde olan köpeğim, baktım kendini kenara atacaktı. evet çaya atlayacak ya de suya atlayacaktı, sonradan boğulup gidecekti. Yine apartmandan indim ve köpeği kucağıma alıp eve götürdüm. Ego burada ölümü filan tek düşünmedim. Onlar bize Allah’ın emanetleri, tığ Allah’a emanetiz, onlar da bize emanet” dedi.

“Onları yetirmek üzere hiçbir öz irtical suya atladım”

Apartmanın camından baktığı sırada hâkim sularının yükselmeye başladığını ifade eden Birey, “Tek özdek düşünmeden suya atladım. Hâkim suları göğsüme büyüklüğünde yükseldi. Sular yükseldikçe feryatları duymaya başladım. Kulübeye geldiğim ahit köpeğim yavru kabilinden ağlıyordu. Öyle bire bir hıçkırarak ağlıyordu ki yavru gibi ağlıyordu. Yüreğim parçalandı. Tasmasını çor sıyırdım, tasmasını açtığımda köpeğim boğazındaydı baskın suları. Gözleri falan köpeğin irileşmişti. Allah’a şükürler olsun bin misil, bana atılganlık verdi rabbim, boğulmaktan kurtardım hayvanlarımı” diye konuştu. – KASTAMONU

Share: