Sis altındaki Batı Karadeniz yaylaları sonbaharda da ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğası, temiz havası, gölleri ve manzarasıyla gelişigüzel mevsim genişlik haddinden fazla yeğleme edilen rotalar arasında kâin Düzce’deki yaylalar, sonbaharda birlikte yüzeysel ziyaretçilere ve kampçılara aile sahipliği yapıyor.

Düzce’de mekân illere sınırı olan Yıldız Küçük Asya Dağları’nın mesafelik yaylaları Güzeldere, Pürenli, Hera, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı, edebiyat yemyeşil doğası ile çokça sayıda misafiri ağırladı.

Sonbaharın gelmesiyle çoğu devir sis altında kalan yaylalar, hava sıcaklıkları düşmesine rağmen ziyaretçileri ve kampçıları ağırlamaya bitmeme ediyor.

Şehir gürültüsünden uzaklaşmak üzere özellikle İstanbul ve Ankara kadar ana kent kentlerden yaylalara gelerek kuş cıvıltıları beyninde dolaşan misafirler, huy ve göl manzarası eşliğinde stres atıyor.

Ziyaretçiler, çevrelerini muhasır dağların tabloları aratmayan manzarasında keyifli sıra geçiriyor.

“Çevreyi, doğayı temiz burulmak kaydıyla gelin”

Arkadaş grubuyla Ankara’dan Düzce ve Bolu’ya sınırı bulunan Pürenli Yaylası’na kamp yapmaya mevrut Emre Antrenör, AA muhabirine, internetten domuzuna yorumlar okumaları konusunda buraya geldiklerini anlattı.

Kamp yarmak isteyenlerin Pürenli’ye kategorik gelmesi gerektiğini tabir eden Belletici, “Çevreyi, doğayı bozulmamış sancımak kaydıyla gelsinler. Tabiat harikası tam aynı vadi, havası saf, gölü, manzarası çok güzel. Burada 3-4 yayla var. Buraya gelecek olanlara, bu yaylaları gezmelerini ve his yapmalarını tavsiye mektubu ederim.” dedi.

Çalıştırıcı, Ankara ve İstanbul’birlikte faal insanların temiz havaya gerekseme duyduğuna bel ederek, “Burada çokça fazla müvellidülhumuza var. Şehrin gürültüsünden bakmak isteyenler için bu toprak çokça ülkü tıpkı saha. Doğası çokça dolgunca, kuş sesleri eşliğinde kamp fethetmek amacıyla biçilmiş kaftan diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Burası natürel gidiş terası”

1850 rakımlı Kardüz Yaylası’nda mütezayit 60 yaşındaki Erdoğan Somuncu bile özellikle İstanbul’dan bir nice doğaseverin yaylayı konuşma ettiğini anlattı.

Misafirlerin tek eksik olmadığını dile getiren Somuncu, “Bir yaşlı amcayı dinledim; ‘Bütün Karadeniz yaylalarını gezdim amma oksijeni bu kadar eli nimetli yayla görmedim.’ dedi. Siftinlik burasının natürel tempo terası olduğunu söyleyebilirim. Coğrafi kendisine haddinden fazla güzelce. Düzce Ovası ayağımızın altında. Sakarya’yı izleyebiliyoruz. Pamukova rüzgar güllerini görüyoruz. Bolu Mudurnu ve hava zahir olursa Akçakoca’üstelik denizi birlikte görebiliyoruz. Yaylamız âdeta haddinden fazla evire çevire.” diyerek konuştu.Share: