TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi ilk dönme öğrencilerinin intaç töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından bilahare çıkışlı olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin muvaffakiyet belgeleri yakınlarına arz edilirken salonda önsezi dolu anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Ahit Intaç Töreni ve I. Uluslararası 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmaz, Güçsüzlük Çalışmaları Araştırı ve Aplikasyon Merkez Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Nemli Hizmetleri Ofis Müdürü Etem Sardoğan, Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Eşref Yazar Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedris üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin beraberinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi çıkışlı oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını boşaltmak için YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin dirlik boyu bitmeme ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin ilk nesil mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında mezun olan öğrenciler için hatim törenini pandemi cihetiyle rötarlı olarak bugün düzenlediklerini belirtti. Çıkışlı olan öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk batın mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, mülk boyu devam ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini bizzat yapan ilk tohum olduğunu bile gitgide gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Tazelenme Üniversitesinin sosyal ağırbaşlılık projesi adına başlayıp elan sonradan azamet vasıtasıyla üstlenen bir tane proje olduğunu ifade eden Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten sonradan 7 üniversitede elan Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Fahri ders veren hocalarımız ve benim amacıyla bundan elan domuzuna bire bir özdek olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin eş çıkması bizim için bildirme balaban ödüldür diyerek konuştu.

NORVEÇ’TEN GÖNÜLLÜ ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli mihman öğretim üyesi kendisine gelen Prof. Dr. Asıl Sofie Helvik, 60+ neslin tıpkısı temsilcisi kendisine bu etkinlikte olmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan yağlık ak yazılı hissettiğini belirten Müderris Helvik, hayat boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin eke olduğuna değinerek mezunları tebrik kartı etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının ardından itmam törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi en çok yaş almış bir numara öğrenci İzzettin Gökalp’a sükse belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmayan eliyle, genişlik haddinden fazla gözyaşı almış ikinci mektepli Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na başarı belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan vasıtasıyla, arz haddinden fazla yaş almış üçüncü öğrenci Mine Vural’a ise sükse belgesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül yoluyla ikram edildi. Tamam tazelenme öğrencileri sükse belgelerini aldıktan sonradan bütün alay malay sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı çevrim öğrencileri ortada hayatını kaybeden öğrenciler bile anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin sükse belgelerini yakınlarına arz ederken salonda duygu mahmul anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin eren hatıralarını sonsuza kadar yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende antrparantez Antalya Ihtişam Konservatuvarı saz bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere çalgı aleti ziyafeti sundu.Share: