Tekirdağ’da “Bağ Bozumu Şenliği” düzenlendi

Tekirdağ’birlikte Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünce “Süleymanpaşa Bağ Bozumu Şenliği” düzenlendi.

Hasadın başlaması zımnında planlı etkinlikte enstitü yoluyla geliştirilen 50 üzüm çeşidi, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Kadınlar vasıtasıyla katılımcılara anadan görme pekmez ve bulama yapımı gösterildi.

Tekirdağ Fotoğraf Derneği üyesi fotoğrafçılar ve vatandaşlar da üzüm bağında oluşturulan dekorlar önünde foto çektirdi.

Tekirdağ Valisi Muazzez Saika, burada yaptığı konuşmada, Bağcılık Araştırma Enstitüsünün çokça sunturlu icraat yaptığını söyledi.

Enstitüdeki milli koleksiyon bağında çok sayıda üzüm çeşidi olduğunu anlatım eden Sebep, “Burada biricik benzeri alanda hepsini şappadak görebiliyoruz. Aslına bakarsanız bu tuhaf alanları seçme kalem meyvede yapmamız lazım. Yani kirazda, elmada, erikte, armutta birlikte yapalım. Böylecene hele Anadolu’üstelik ve Trakya’de Türkiye sınırları içerisinde yetişen temas çeşit meyvenin bulunduğu tıpkı alanı ayrı ayrı oluşturalım.” dedi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürü Pek Türker da ilişki bozumlarının büyük etkinlikler olduğunu dile getirdi.

Ilişki bozumlarının, emeklerin faydaya döndüğü günler olduğunu aktaran Türker, şöyle konuştu:

“Buradaki etkinliğin farklı bir anlamı var. Türkiye’deki bent alanlarının yüzdelik 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünde… Şenliğin, Türkiye’deki mecmu 35 çeşidin 19’unu geliştiren enstitüde olması ayrı bir ehemmiyet yeryüzü etmektedir. Üzümün hem üretimi açısından dünyada çok önemli yeri olan bir ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta. 3,7 milyon titrem ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta bile 700 milyon dolarlık tıpkı ihracat potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok büyük aynı ulama sağlıyoruz. Baktığımız ant üzüm ihracatı açısından birlikte Türkiye dünyada bir numara tam.”

Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel ise sonbahar etkinliklerini anadan görme hale getirdiklerini aktararak, “Namık Eksiksizlik Üniversitemizle yürüttüğümüz aheste çalışmalar var. Tığ bu organizasyonlarla hem bölgemizdeki 1600 zümre üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler yapmaya bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, SELIM Öğür Tekirdağ Milletvekili Mahmur Çiçeği Koncagül, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Mualla Müstecir, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların arkası sıra bateri zurna eşliğinde üzüm bağına sabık tören düzeni üyeleri burada üzüm hasat etti.Share: