Tekirdağ’da sonbahar şenliği: Türkiye üzüm ihracatında dünya birincisi

Tekirdağ’dahi sonbahar şenliği: Türkiye üzüm ihracatında acun birincisi

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’dahi bağ bozumu şenliği mülevven başlarken, vatandaşlar ve katılımcılar bağlarda üzüm hasat etti ve artağan bol ışık çekildi. Şenliğe katılan Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü It Canlı Türker, “. İhracatta da 700 milyon dolarlık ayrımsız ihracat potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok balaban ayrımsız katkı sağlıyoruz. Buna üstelik baktığımız devir bile üzüm ihracatı açısından üstelik Türkiye dünyada bir numara tam” dedi.

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Bağbozumu Şenliği düzenlendi. Şenliğe, Zirai Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürü Sağlam Türker, Tekirdağ Valisi Aziz Saika, Süleymanpaşa Şehremini Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Yüksek Müstecir ve çok sayıda çağrılı katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, konuşmaların arkası sıra bağbozumu ile devam etti. Katılımcılar ve davetliler bağda üzüm hasadı yaptı. Ayrıca süslenen ilişki alanında davetli vatandaşlarda eli nimetli bol foto çekildi.

Üzüm ihracatında Türkiye bir numara

Programda danışma işleyen Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dayanabilen Türker, “Buradaki etkinliğin ayrımlı tıpkı anlamı var bu açıdan de özellikle Türkiye’deki bağlam alanlarının yüzdelik 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünden ve ayrıca enstitümüzün geliştirmiş olduğu Türkiye’deki toplam 35 çeşidin 19’unun geliştiren enstitüde olması ayrı tıpkısı önem genişlik etmektedir. Üzümün hem üretimi açısından dünyada çok mefret yeri olan tıpkı ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta. 3,7 milyon titrem bire bir ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta bile 700 milyon dolarlık bir dış satım potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çokça şişman bire bir yardım sağlıyoruz. Buna üstelik baktığımız zaman de üzüm ihracatı açısından dahi Türkiye dünyada birinci tam” diyerek konuştu.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise güz etkinliklerini geleneksel ayla getirdiklerini aktararak, “Hem dede tohumlarımızı yetiştireceğiz hem üzümümüzün bin 457 zümre diyor amma ecnebi üzümlerle birlikte bin 600 nev bu bölgede üzüm var. O üzümlerin bir aktif müze şeklinde bütün hepsinin sergileneceği kısaca 120 dönüm arazi içerisinde çalışmalarını yürüttüğümüz ve Tanrı şans ederse ayrımsız buçuk kamer içerisinde bile vatandaşımızın kullanımına açacağımız muazzambir proje geliyor. Biz bu organizasyonlarla gelişigüzel hem bölgemizdeki bin 600 soy üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler yapmaya bitmeme edeceğiz. Şehrimizin tanıtımına de ulama sağlayabilecek organizasyonlara imza atmak istiyoruz. İnşallah etkinliğimiz ati yıl daha üstelik sunturlu olacak” ifadelerini kullandı.Share: