Torosların içimli kiraz ve elması, elektriği ruz enerjisiyle üretilen itici albeni deposunda korunuyor

Torosların içimli kiraz ve elması, elektriği tarih enerjisiyle üretilen antipatik hava deposunda korunuyor

KARAMAN Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Elmayurdu köyünde mevcut 2 bin 500 titrem kapasiteli itici çekicilik deposu çağ panellerinden üretilen cıvıltı ile soğutuluyor.

Bölgede yetişen kiraz ve elma kalitesi ve aroması ile acun pazarında adından söz ettiriyor. Meyvelerin tazeliğini koruması amacı ile 2007 yılında 6 bin metre rubai düzlük kurulan kasılma 2020 yılından itibaren güneş panelleri ile üretilen elektrikle soğutuluyor. Tahminî 1500 kw elektrik üretilen üretim birbirine komşu olan 3 köyün 2001 yılında kurduğu kooperatif çatısı altında üreticiye hizmet veriyor.

Elmayurdu muhtar Mehmet Korkut, “Bu tesisimiz 2007 yılında altı bin metre rubai bire bir araziye kurulmuştur. Elmayurdu, Tepebaşı ve Boyalık köyleri tarımsal kalkınma kooperatifi yerine geçiyor ismi. Köylülerin desteği ile esbak dönemdeki karye muhtarlarımızın yardımları ile kurulmuştur. 2020 yılında ise gündüz panelleri yapıldı. Süfli üst 1500 kw neşelilik üretimi yapmaktadır. Bundan sonraki günlerde inşallah daha yararlı olacaktır. Kiraz şoklama tesisimiz var. İleride elan müfit faaliyetlere geçeceğiz ve paketleme tesisi bile yapmayı düşünüyoruz. Hayatiyet üretiminden mahsul alabilirsek bunları dahi yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Kooperatif Başkanı Mustafa Şaklaban üstelik, “2001 yılında kooperatif kurduk, 2006 yılında buranın ihalesini verdik. 2007 yılının Mayıs ayında bize tasdik ettiler ve 2007 yılının Haziran ve Orak Ayı aylarında kiraz çalışmaya başladık. O çağ bu ahit çalışıyoruz. Buranın kapasitesi 2 bin 500 tondur. Bizim bu bölgede kiraz ve elma üretiliyor, değişik mahsuller üretilmiyor. Elmalar geldiği zaman paletlere konuluyor. Koridora alıyoruz, koridorda dolay soğutma yapıyoruz, yıkıyoruz, istifliyoruz antipatik odaya alıyoruz. Burada elma Nisanın sonlarına kadar duruyor” diye niteleyerek konuştu.

Soğuk çekicilik deposu için çağ panellerinden üretilen elektriğin daraç kalması halinde şehir şebekesi devreye alındığı, fazla canlılık ürettiğinde ise site şebekesine canlılık sağlıyor dahi bildirildi.

Share: