Trabzon haberi | Trabzon’da 9 ayda 51 ayyarlık olayı meydana geldi

Trabzon’da serencam yıllarda dolandırıcılık olaylarının sayısında artım olduğu belirtildi. İl genelinde bu yılın ilk 9 ayında bilişim alanında meydana mevrut 51 olayda vezneci ve emniyet bilgili bilgilerini ele nâkil siber dolandırıcılar, bütün 32 bin dolar ve 493 bin 875 TL haksız vergi sağladı.

Meydana gelen hâller ile ilişik namına sorumlu manşet birimleri ile koordineli müteharrik Trabzon İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, olaylara karışan 33 şüpheliyi tespit ederek, adli makamlardan alınan talimatlar doğrultusunda iş yaptı.

Bir önceki yılın tıpkısı dönemine (Karı- Ilkgüz 2021) bakıldığında Trabzon ili genelinde enformatik alanında meydana mevrut 40 olayda vatandaşların vezneci ve güven kartı bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, 40 vatandaşın hep 142 bin 951 TL ve bin 500 dolarını aldı. 34 berbat belirleme edilerek, haklarında adli makamlardan alınan talimatlar doğrultusunda iş yapıldı. Trabzon İl Açıkgöz Komutanlığı Siber Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü aracılığıyla ayyarlık olayları ile mücadelede (şehir kopyalama-pandemi yardımı vb.) faaliyeti icra fail 258 internet sitesi ile gayrikanuni bahisle mücadele çerçevesinde 141 adet daraç dışı kaynaklı gayrikanuni laf oynatan genel ağ sitesinin erişiminin de engellendiği belirtildi.

Trabzon İl Uyanık Komutanlığı Siber Suçlarla Uğraş Idarehane Müdürlüğü vatandaşların dolandırıcıların tuzağına düşmemesi amacıyla uyarılarda bulunarak, dolandırıcıların tuzağına düşmemesi üzere çirkin gördükleri her aramayı ve e-mümasil’i 112 Müstacel Çağrı Merkezine bildirmelerini, kendilerine mevrut adsız mail yahut URL adreslerini açmamaları, kendisini kamu görevlisi kendisine tanıtan ve mal yahut altın kayıt isteyenlere inanmamalarını, piyasanın altındaki fiyattan satılan ürünleri ve emniyetli olmayan e-ticaret sitelerini yeğleme etmemelerini, 2’nci halk yük alırken karşı karşıya veya güvenli ödeme sistemi olan 2’nci el e-ticaret sitelerini yeğleme etmelerini istedi. – TRABZON

Share: